Drapsdømt på rømmen: – Kan være farlig

2 hours ago 2



Den danske drapsmannen er fortsatt på frifot etter over en uke på rømmen. Nå kan han være på vei til Sverige.

 Københavns politi
PÅ RØMMEN: Philip Denié Dahl Petersen ble i februar 2024 dømt til forvaring for drap. Foto: Københavns politi

Publisert 13.02.2026 22:06

37 år gamle Philip Denié Dahl Petersen fra Danmark, som er dømt for drap, er på frifot etter å ha stukket av fra fengsel i Danmark.

Dahl Petersen rømte over muren fra Vestre fengsel i København onsdag 4. februar. Meldingen ble mottatt av politiet klokken 00.05.

Dansk politi beskriver ham som farlig. 

– Han er dømt for drap, og han kan være farlig, så du bør ikke forsøke å arrestere ham selv, sier etterforskningsleder Kenneth Hviid Simonsen til TV 2 Danmark

Mistanke om flukt mot Sverige

Torsdag melder TV4 Nyheter i Sverige at ifølge opplysningene de har fått kan den 37-åringen være på vei mot Sverige, hvor svensk politi skal ha blitt varslet.

Svensk politi skal ha gått opp i beredskap i grenseområdene som et ledd i jakten. Det er foreløpig uklart om mannen faktisk har krysset grensen, eller om han fortsatt befinner seg i Danmark. 

Det svenske rikspolitiet bekreftet overfor TV4 Nyheter at de er klar over den dømte drapsmannens flukt, men de ønsker ikke å kommentere medienes opplysninger.

– Vi kan bekrefte at personen er etterlyst internasjonalt, men kan ikke kommentere ytterligere på nåværende tidspunkt, sier Irene Sokolow fra politiets nasjonale mediesenter.

Dømt for drap i 2022

Phillip Denié Dahl Petersen er dømt til forvaring for drapet på en 31 år gammel mann begått 8. juni 2022.

Forvaring er innen strafferetten en type straff der hovedformålet er å beskytte allmennheten mot en farlig lovbryter for fremtiden. Forvaring sones i fengsel.

Ifølge TV 2 Danmark opplyste Københavns politi i et skriftlig svar på onsdag denne uken at de fortsatt har «en pågående politiinnsats» og «kontinuerlig tar relevante etterforskningsskritt».

– Men dessverre er han fortsatt på frifot. Derfor er etterlysningslisten vi sendte ut forrige uke fortsatt relevant, og vi har allerede mottatt en rekke henvendelser fra borgere, noe vi er glade for, står det i en skriftlig kommentar fra visepolitiinspektør ved Københavns politi, Rene Gaardsvig.

Politiet fraråder publikum å nærme seg ham. Personer med informasjon om hans oppholdssted oppfordres til å ta kontakt med politiet umiddelbart.

Da han flyktet, hadde han på seg en svart lue, en svart tettsittende jakke og lange, svarte, tettsittende bukser. Han hadde også på seg svarte sko med hvite såler.

Read Entire Article