Den 54 år gamle Anette Marie Mikalsen ble funnet død i vannkanten ved elva Heldøla i Drangedal 19. oktober 2024.
Obduksjonen viste at kvinnen hadde omfattende skader.
Senere ble kjæresten hennes, en 48 år gammel sambygding, siktet og senere tiltalt for å ha drept henne.
Han har hele tiden nektet straffskyld, men ble altså ikke trodd av retten.
Nå er han dømt til 13 års fengsel. Varden meldte om dommen først.
Mannens forsvarer Marianne Darre-Næss sier til NRK at dommen vil bli anket.
Sier han ikke vet hva som skjedde
Mannen var også tiltalt for å ha utøvd vold mot kvinnen i perioden før hun ble funnet død, men også dette nekter han for.
Under rettsaken i nedre Telemark tingrett tok man stilling til tre ulike hypoteser.
At kvinnen døde som følge av en ulykke, at en annen gjerningsmann har drept henne, eller at 48-åringen er skyldig.
I sin prosedyre mente statsadvokat Vibeke Gjøslien at man kunne se helt bort fra teorien om en ulykke. Hun mente også at man kunne utelukke at det kan ha vært en annen gjerningsmann på stedet, da det ikke er observert andre personer i området i det aktuellle tidsrommet.
Mannens forsvarer mente imidlertid at etterforskningen har vært mangelfull, og at det er funnet spor på åstedet som ikke kan utelukke en annen gjerningsmann.
Krevde nesten 400.000 i erstatning
Jonny Sveen var bistandsadvokat for avdødes datter i retten.
Der ba han om erstatning på nærmere 400.000 kroner på vegne av sin klient.
48-åringen er også dømt til å betale 390.000 kroner i erstatning til avdødes datter.
Publisert 14.11.2025, kl. 12.38 Oppdatert 14.11.2025, kl. 12.55















English (US)