Det eneste rette

6 hours ago 7



Jørn Eggum trakk seg som lederkandidat til LO. Man kan ikke gå inn i en av Norges mektigste roller med full tabbekvote.

 Roar Hagen / VG Foto: Roar Hagen / VG
Onsdag 30. april kl. 18:27

For et oppspill til 1. mai. Den eneste aktuelle kandidaten til vervet som LO-leder trakk seg. Det var en klok beslutning av Jørn Eggum.

Enhver LO-leder har makt og tyngde, med en million medlemmer i ryggen. Men alle nye ledere må bygge tillit og autoritet. Det ville ikke være heldig med en ny leder som har vist såpass svak dømmekraft.

Det ville bety å gå inn i jobben på evig prøvetid. Ett lite feiltrinn, og så hadde det raknet.

Det er delte meninger om hvor diskvalifiserende forholdet til en kvinnelig leder lenger nede i organisasjonen var. Utvilsomt en maktubalanse, samtidig som begge er voksne folk som mener alt var frivillig.

 Javad Parsa / NTBFoto: Javad Parsa / NTB

Men det som definitivt var dypt problematisk, var at Eggum var involvert i å få på plass en sluttavtale med Merethe Solberg. Han informerte ikke styret i Fellesforbundet om at han hadde hatt et forhold til henne. Dermed har han også satt andre ansatte i en vanskelig situasjon.

Nettopp i fagbevegelsen, som jobber for ryddige forhold i arbeidslivet, tar det seg dårlig ut. Eggum ville ikke hatt den nødvendige troverdigheten opp mot arbeidsgiversiden.

Han fortsetter altså som leder for Fellesforbundet. Det tyder på at han fortsatt har tilstrekkelig tillit der. Men en rar mellomløsning blir det likevel. Det er neppe rom for mange flere tabber der heller.

Selv om det var klokt å trekke seg som kandidat, har LO mistet det som kunne vært en dyktig og hardtslående leder. Eggum har markert seg som en sterk forhandler. Han er en uredd og tydelig profil for fagbevegelsen.

Det står ingen tilsvarende kandidater klare til å ta over toppjobben i LO.

Nettopp derfor var Eggum den soleklare favoritten når Peggy Hessen Følsvik skulle gå av med pensjon.

Dette er ingen god oppvarming til hverken 1. mai eller LO-kongressen neste uke. Valgkomiteen fikk det brått travelt helt på tampen.

 Hallgeir Vågenes / VGKine Asper Vistnes ble raskt pekt på som mulig ny LO-leder, men skal ha meldt fra internt at hun ikke er aktuell. Foto: Hallgeir Vågenes / VG

Det eneste vi vet nå, er at den neste LO-lederen er en person de færreste har hørt om.

Den som raskt ble ansett for å være favoritt, er Kine Asper Vistnes. Hun lå an til å ta over som leder for Fellesforbundet når Eggum skulle ta steget opp. Men ifølge VGs kilder vil hun ikke.

Et sterkt argument for at det kunne bli henne, er at det uformelt er Fellesforbundets tur til å ha LO-lederen.

Det kan bli utfordret nå. Det finnes flere kandidater, fra andre forbund. Frode Alfheim, som i dag leder det industritunge Forbundet Styrke, blir trukket frem som et sterkt alternativ. LO-sekretær Are Tomasgard er en annen.

Det dukker garantert opp flere navn i tomrommet etter Eggum.

Å finne en samlende kandidat vil alltid være vanskelig i en organisasjon med store interessemotsetninger. Nå må det skje fort. Derfor er det både dramatisk og spesielt at det er helt åpent hvem som får et av landets mektigste verv.

Mai får fort flere kampdager akkurat i år.

Dette er en kommentar. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdning.

Read Entire Article