Det ble folksomt og hett på utsolgt konsert i Posebyhaven onsdag kveld.
KRISTIANSAND: – For en smeigedag, sier Evelin Goris til Fædrelandsvennen.
Rundt bordet hennes sitter sju av 300 publikummere som kom for å høre det norske bandet Minor Majority onsdag kveld.
Men de kom like mye for atmosfæren. Og de kom tidlig: 17.30, to og en halv time før konsertstart.
– Vi var litt redd det skulle være skygge her. Og siden det var utsolgt kunne vi ikke risikere å ikke få bord, forteller Goris.
– Det blir ikke bedre
Frykten for skygge var ubegrunnet. Først da bandet kom på klokka 20 forsvant sola bak husrekka i vest.
Og apropos husrekka. Den som i fjor var hvit, men nå er malt i friske farger etter alle kunstens regler. Slikt går ikke konsertgjengere hus forbi.
– Det er deilig å være et sted med litt farger, ikke bare de svarte og grå firkantkassene som bygges overalt, sier Erik Grøsfjeld.
– Er du med i Arkitekturopprøret?
– Yes, I am indeed. Jeg liker disse husene, og det gjør mange andre også, svarer Grøsfjeld.
Han har i hvert fall full støtte fra en samling kvinner.
– Det er blitt en helt annen plass. Vi er veldig fornøyd, forteller Cathrine Rinde-Rosland.
Hun konstaterer en stor porsjon flaks med været, siden det regnet i går. Det kunne de ikke vite da de kjøpte billettene i februar.
Enkelte rundt bordet er fast inventar i Posebyhaven.
– I fjor var jeg på seks-sju stykker. Ei venninne har sikkert kjøpt til åtte konserter, det gjør hun med en gang de blir lagt ut, forteller Rosland.
Blå himmel og 22 grader i skyggen. Da strømmer folket til utekonsert i sommerkjole, T-skjorte og shorts.
– Det er jo helt sinnssykt deilig. Det blir ikke bedre, helt vilt, sier daglig leder Stein Roger Sordal ved Posebyhaven Scene til Fædrelandsvennen.
Litt Køben- eller Berlin-aktig?
Konsert nummer fire av 24 denne sesongen fikk de beste rammebetingelser en arrangør kan ønske seg. Men også Jonas Fjeld maktet å selge ut forrige onsdag.
– Konserten har vært utsolgt i en måned. Med dette været kunne vi solgt ut to konserter i dag, helt klart, mener sjefen for Posebyhaven.
16. mai åpnet nye Posebyhaven etter en formidabel dugnadsinnsats siste året. Det er lagt nytt brosteinsdekke og drenering, mens de gamle trehusene i tett samarbeid med byantikvaren er malt i historiske, friske farger.
Scenen er flyttet og ny belysning skaper en spesiell atmosfære som enkelte hevder man må utenlands for å finne maken til.
– Vi er utrolig stolte over hvor fint det er blitt. Det er nesten som å komme til en annen by. Med disse fargene får man en liten København- eller Berlin-vibe. Det er veldig fascinerende hvordan husene kommer mer fram når ikke alt er hvitt, mener Stein Roger Sordal.
Han sier virksomheten er ytterst væravhengig, og at han derfor er på jakt etter sponsorer til parasoller. De ønsker ikke å rigge det store teltet de hadde i fjor, fordi det ødelegger litt av sjarmen.
– Vi vurderer også å droppe konserter i mai neste år. Det kan være litt problemer med temperaturen, og folk har ikke kommet helt i sesong ennå, sier sjefen for Posebyhaven Scene til Fædrelandsvennen.