Det ble hans travleste kveld

1 day ago 5



Alexander Johansson tror han aldri har fått så mange skudd på seg som mot Frisk Asker.

Johansson leverte en redningsprosent på 95 mot Frisk Asker. Foto: Petter Rasmus
  • Petter Rasmus

    Petter Rasmus

Publisert: 25.11.2025 20:48 | Oppdatert: 25.11.2025 21:33

Nidaros - Frisk Asker: 0–3

– Denne kampen tar nok prisen. Jeg tror ikke jeg har fått like mange skudd på meg i en kamp tidligere, sier Alexander Johansson.

På en kveld der et skadeskutt, sykdomsplaget og redusert Nidaros møtte serielederen Frisk Asker, ble det en meget travel økt på jobb for hjemmelagets keeper.

– Det er bare å forsøke å tenke «neste puck» hele tiden, uansett hva som hender. Jeg er brukbart fornøyd med å kun slippe inn tre mål, sier han - vel vitende om at han leverte en redningsprosent på rundt 95 prosent.

– Brukbart fornøyd, melder Johansson etter at han nærmest stengte buret. Foto: Petter Rasmus

– Merkelig følelse

Hjemmelaget manglet hele åtte spillere til oppgjøret, inkludert lagets soleklare ener Teemu Siironen.

– Vi må bare spille med de gutta vi har tilgjengelig. Jeg synes vi kriger bra og gir det et forsøk. Vi leverer bra innsats, sier Johansson.

Keeperen innrømmer at situasjonen er spesiell.

– Det er en merkelig følelse, selvsagt. Men lite å få gjort noe med, men klart det er litt frustrerende. Vi får håpe flere kommer raskt tilbake.

Holdt nullen i starten

Med åtte spillere ute, var Nidaros så til de grader underdog hjemme mot serielederen i Leangen Arena at hvert minutt uten baklengs i starten av matchen føltes omtrent som en liten seier.

Les også

Blankt avslag - tvinges til å spille

Det holdt i fem minutter. Da hadde stjernespiller Tobias Lindström fått nok, og lekte inn 1–0 til Frisk Asker.

Etter drøye sju minutter forsvant banens yngstemann, Chris Lysholm, i utvisningsboksen i sin hjemmedebut. Det ga to minutter ren kanonade fra Frisk, men Johansson stengte buret mesterlig. Johansson skulle i det hele tatt få en meget travel kveld.

Foto: Richard Sagen

Midtveis i perioden var faktisk «liraren» Szurowski ikke så langt unna å utligne på et sjeldent besøk i Frisks sone, men kampen foregikk i all hovedsak inne i Nidaros sin sone.

Mer direkte hockey

I boksen ba trener Victor Wallson om mer direkte hockey - og fikk svar på direkten av spillere sine. Kampen endret litt karakter, med noe mer trykk fra Nidaros inn i gjestenes sone.

Inn mot pause var det en relativt jevnspilt kamp. Men - skuddstatistikken 19–3 til gjestene avslørte samtidig Frisks dominans i Leangen.

Før kampen leverte Lukas Fransson følgende enkle oppskrift til TV2:

– Alle må jobbe steinhardt, gå på skøyter, jobbe som et lag, og spille enkelt, sa svensken.

Skudd i metallet

Og det gjorde Nidaros i første halvdel av andre periode - som fortsatte omtrent i samme spor som før hvilen. Frisk Asker satte tidvis et voldsomt trykk mot buret til Alexander Johansson, men svensken var virkelig på jobb. Samtidig fikk Nidaros et par småskumle kontringsmuligheter. Etter en dropp inne i Frisks sone, gikk Bodinis skudd klink i metallet bak gjestenes keeper.

Så sprakk det

Men så litt ut av ingenting, etter noen minutter med press fra hjemmelaget, puttet Skuterud på til 2–0 for Frisk Asker etter et kjapt angrep.

Mot tampen av andre periode virket det som kreftene for alvor var i ferd med å ebbe ut for Nidaros, og samtidig ble laget stående på isen med et veldig langt bytt. Til slutt hadde ingen av hjemmelagets spillere krefter til å passe på Frisks Anton Björkman, som vippet pucken opp i buret over den høyre skuldra til Alexander Johansson.

Tungt ble tyngre

Drøye minuttet før den siste pausen, ble en tung kveld enda tyngre.

Etter en lang pause for videodømming, ble Franssson sendt i dusjen for en knetakling - og altså fem minutter i undertall for Nidaros.

Hjemmelaget red av undertallet ut perioden, men tredje periode åpnet med neste fire minutter i overtall for Frisk Asker.

– Forutsetningene tatt i betraktning, har Nidaros levert en god kamp så langt, var dommen fra TV2s ekspert Villiam Strøm før den siste perioden.

Ryggen mot veggen

I undertall startet sisteperioden med ryggen mot veggen for Nidaros, som likevel maktet å stå imot. Men de neste minuttene virket det som gjestene var en mann mer på isen mot stadig mer slitne iskrigere for hjemmelaget.

Nidaros avsluttet matchen i overtall, og tok ut keeper Johansson. Men det ble ingen scoring på hjemmelaget denne kvelden.

NB! Skuddstatistikken endte hele 12–59.

NB2! Nidaros har et knalltøft kampprogram de kommende dagene. Allerede torsdag møter de Storhamar borte, før Vålerenga kommer til Leangen på lørdag.

– Det blir tøft, men vi er bra trente og klare for dette. Det er det beste som finnes å spille kamper, så da er det bare å kjøre på, sier Johansson.

Read Entire Article