Derfor føler du deg annerledes på fjellet – og i parken

2 hours ago 1



  • Forskning viser at 20 minutter i naturen kan endre både kropp og hjerne.
  • Inger Lise Blyverket fra DNT beskriver hvordan naturen gir ro og glede.
  • Å være ute senker stress og angst, og forbedrer mental helse.
  • DNT har økt medlemsvekst blant unge og tilbyr turer og kurs for alle.

Det er noe med påsken.

Stillheten. Lyset. Lyden av snø som knirker – eller vann som drypper fra taket. Mange beskriver det som «roen som kommer sigende».

Men det er ikke bare en følelse.

 Kyrre Lien / NTBFoto: Kyrre Lien / NTB

Du kjenner det kanskje allerede første dagen: skuldrene senker seg, tankene roer seg, og alt føles litt lettere. Det er ikke tilfeldig. Kroppen din reagerer faktisk fysisk på naturen rundt deg.

Forskningen er klinkende klar. Det er ikke bare påskestemning.

Det er hjernen din som puster.

– Glad til sinns

Inger Lise Blyverket er generalsekretær i Den Norske Turistforening (DNT) og har startet påskeferien i Trysil. En god skitur på det 1046 meter høye Brøfjellet er på gang.

Hva gjør naturen med henne?

– Jeg stortrives jeg når jeg kan være ute, særlig på vinteren, når vi ofte ellers er så mye inne. Turen gjør meg glad til sinns, jeg føler meg frisk og rask og så kjenner jeg meg helt rolig og avslappet når jeg kommer hjem på slutten av dagen – kanskje til og med en liten glød i huden, sier hun.

 PrivatUNNA VEI: Inger Lise Blyverket, generalsekretær i Den Norske Turistforening, føler seg rolig og avslappet etter en god skitur nå i påsken. Foto: Privat

– Hva er det naturen gir oss som vi ikke får andre steder?

– En mulighet til å finne ro. Jeg tror det er det de fleste av oss kjenner på. Vi kan roe ned, særlig tankekjør og alt det vi føler at vi stadig skulle ha gjort eller burde ha gjort. Det er jo en utvikling i samfunnet som handler om at flere ønsker å logge av skjerm, og logge på livet, som vi pleier å si.

DNT har hatt en ganske stor medlemsvekst de siste årene, spesielt i aldersgruppen 19–25 år.

– Det er helt åpenbart at unge mennesker ønsker noe annet. Og det er vår oppgave å gjøre det så enkelt som mulig for folk. Både for dem som ønsker å reise litt langt og gå bratt, samtidig gjøre terskelen lav for dem som ikke har så mye friluftskompetanse fra før, sier Inger Lise Blyverket.

 Heiko Junge / NTBUT PÅ TUR: Inger Lise Blyverket og kronprins Haakon kjente på naturens kraft i Luster sist september. Foto: Heiko Junge / NTB

Bedre humør, mindre angst

Her er ti grunner til å bruke påsken til å ta deg en tur ut i natur:

  1. Flere studier viser at tid i naturen kan senke nivået av stresshormonet kortisol, redusere puls og blodtrykk.
  2. En rolig tur i skogen gir bedre humør og mindre angst.
  3. Selv små doser med natur virker. En tur i parken kan også gi god effekt.
  4. En liten tur ut på fjellet eller i det grønne, bare 20 minutter, gir bedre velvære. Men husk å være oppmerksom på det.
  5. En til to timer ute i naturen per uke booster mental helse og gjør deg mer avslappet.
  6. Påsketuren eller parkturen skrur ned stress-systemet i hjernen din. Natur reduserer området i hjernen som er knyttet til frykt og stress.
  7. Bylivet gir konstant stimuli og mental slitasje. Naturen gir deg myk oppmerksomhet og en hjerne som restituerer.
  8. Det finnes en biologisk kobling mellom mennesker og natur. Naturen gir perspektiv, ro og mindre grubletanker.
  9. Naturen fremmer også sosial kontakt. Flere grøntområder gir mindre ensomhet.
  10. Og husk: Å sitte i ro i skogen kan være like bra som å pese opp på en fjelltopp.
 Berit Keilen / NTBFoto: Berit Keilen / NTB
 Thomas Bjørnflaten / NTBFoto: Thomas Bjørnflaten / NTB

Bærekraftig medisin

Å være fysisk aktiv i naturen er den aktiviteten nordmenn oftest oppgir at de helst ønsker å gjøre mer av, skriver Tidsskrift for Den norske legeforening.

I tillegg til alle de positive effektene natur har på kropp og sjel som nevnt ovenfor, viser Tidsskriftet til mindre studier der det å være ute i natur, grønne områder og skog og mark bedrer immunsystemet og kan øke antikreftproteine på grunn av innånding av luftbårne plantekjemikalier.

Norge jobber for å oppnå FNs bærekraftsmål om å redusere ikke-smittsomme sykdommer med 30 prosent innen 2030. For å oppnå det må befolkningen redusere fysisk inaktivitet med 15 prosent.

Les også: DNTs TIPS TIL 10 FINE PÅSKETURER

I hverdagen bombarderes vi av inntrykk: varsler, skjermer, trafikk og støy.

I naturen skjer det motsatte.

Så neste gang du kjenner den roen sige inn på hytta, i skiløypa – eller på en benk i solen, så er du ikke alene.

 Erik Johansen / NTBFoto: Erik Johansen / NTB

84 prosent av nordmenn svarer at det å være ute i natur har en positiv effekt på egen fysiske helse.

Hvor ofte er du ute i naturen?

aDagligbUkentligcSjeldendAldri

Tre av fire ønsker at den neste turen de ønsker å ta, skal være i nærskogen.

Det viser en undersøkelse gjort av DNT.

– Derfor satser vi på stier og hytter i folks nærnatur, og det blir satt pris på, sier generalsekretær i DNT Inger Lise Blyverket.

Ferskingkurs, utedager for barnefamilier, seniorturer, bålturer for folk som strever med psykisk helse og trenger å finne ro og den gode samtalen rundt bålet, er blant tilbudene som også ikke-medlemmer kan benytte seg av.

– Finner den vanskelige veien

Selv er toppsjefen i DNT oppvokst i drabantbyen Haugerud, men likevel med naturen tett innpå.

– Både vinterstid og sommerstid har jeg vært veldig mye i skogen. Padlet, fisket litt eller bare satt meg ned på en stein for å se ut over et tjern.

Men de sterkeste opplevelsene har hun hatt til fjells.

– Det har vært i perioder hvor jeg har hatt mye på jobben, strevsomme prosesser og ting jeg ikke har visst helt hvordan jeg skulle håndtere. Da har jeg søkt til bratte topper for å kjenne på mestringen ved å finne veien i et stupbratt fjellparti. Da har jeg kommet tilbake med en helt annen energi og tro på at jeg også klarer å finne veien i litt vanskelige situasjoner på jobb, sier hun.

 PrivatMÅNESKINNSTUR: – Naturen betyr veldig mye for meg, sier Inger Lise Blyverket. Foto: Privat

Turen opp Store Austabotntind i Hurrungane er en av de bratte turene DNT-sjefen aldri glemmer.

 Cornelius Poppe / NTBStore Austabotntind Foto: Cornelius Poppe / NTB

Men den gamle familiehytta på Stryken i Nordmarka er også et favorittsted.

Der skal Inger Lise Blyverket prøve joggeskoene i siste delen av påsken.

Read Entire Article