Dekoratør for Danmarks kongehus: – Nordmenn overser den vakreste julepynten dere har

4 hours ago 1



Kongelige leveranser i 50 år. 10.000 produkter. Millioner av kunder verden over. Likevel utbryter Danmarks fremste formgiver i sitt slag: – Det er, om mulig, enda finere å være leverandør til det norske folk!

 Fire av oppdragsgiverne til Jette Frölich er kongelige hoffleverandører. Nedenfor tipser hun om «skjønnheten som nordmenn overser». Foto: Stein J. Bjørge / Aftenposten

Publisert: 05.11.2025 06:00

Tårn, tun, svimlende utsikt: Som en eventyr-kongsgård kneiser Lysebu, det dansk-norske senteret, over Oslo. Gjennom resepsjonen spurter en 85-åring som også preger norsk jul, uten at vi vet det. Enda mer forbløffende er all kraften. Opprømt forklarer formgiveren:

– Jo mer du gjør, jo mer energi får du. Og jeg er så heldig at julen fortsatt er min fulltidsjobb, hele året. Samtidig virker Lysebu som en dynamo i seg selv. For 31 år siden kom jeg hit for første gang og ble forelsket med det samme. Naturen gir meg ikke bare kvister og kongler til dekorasjonene, den er en kraftkilde! Hvert år gleder jeg meg til å dra opp hit fra Danmark for å pynte. Nå skal jeg både lage utstillinger og dekorere hovedhuset, slik jeg gjør hver høst.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article