Dansk dyrepark etterlyser kjæledyr som rovdyrmat

15 hours ago 1



Hittil i år skal 137 kaniner ha blitt donert til dyrene i Aalborg Zoo.

 Terje Pedersen / NTBEn tiger på Aalborg Zoo i 2016. Foto: Terje Pedersen / NTB
Oppdatert tirsdag 5. august kl. 02:20

Aalborg Zoo i Danmark ber i et Instagram-innlegg folk om å donere dyrene sine til parken, dersom dyret «av ulike grunner må avlives»:

– Høns, kaniner og marsvin utgjør en viktig del av kostholdet til rovdyrene våre – spesielt for den europeiske gaupen, som har behov for hele byttedyr, slik den naturlig ville jakte i naturen, står det i innlegget.

Totalt skal 137 kaniner ha blitt mottatt av Aalborg Zoo så langt i 2025, skriver danske TV 2. Det samme har 22 hester, 53 kyllinger og 18 marsvin blitt.

– Dyrene avlives skånsomt av utdannet personale, og brukes deretter som fôr. På denne måten går ingenting til spille – og vi sikrer naturlig adferd, ernæring og trivsel hos rovdyrene våre, skriver dyreparken i innlegget.

Etterlysningen har gått viralt, og er omtalt av flere internasjonale medier, som BBC og The New York Times.

Nestleder i dyreparken, Pia Nielsen, sier i en uttalelse ifølge BBC at dyreparkens rovdyr har fått mindre husdyr som mat «i mange år».

– Når man holder rovdyr, er det nødvendig å gi dem kjøtt, helst med pels, bein og lignende, for å gi dem et så naturlig kosthold som mulig, forklarer hun.

Nielsen forklarer at praksisen er vanlig.

– I Danmark er denne praksisen vanlig, og mange av våre gjester og samarbeidspartnere setter pris på muligheten til å bidra.

Publisert: 05.08.25 kl. 02:20Oppdatert: 05.08.25 kl. 02:20

Slå på mørk modus i artikler

Read Entire Article