Danmark kaller inn USA-ambassadør på teppet: – Vi spionerer ikke på venner

1 day ago 11



 Johan Nilsson / TT / TT Nyhetsbyrån / NTBDanmarks utenriksminister Lars Løkke Rasmussen. Foto: Johan Nilsson / TT / TT Nyhetsbyrån / NTB

Danmark kaller inn USAs ambassadør etter avsløringer om at Trump-administrasjonen vil trappe opp spionasjen mot Grønland.

Onsdag 7. mai kl. 19:09

Den danske utenriksministeren Lars Løkke Rasmussen reagerer kraftig på opplysninger om at USA vil øke sin etterretningsvirksomhet mot Grønland

Nå kaller han inn den amerikanske ambassadøren til samtale.

– Det bekymrer meg meget. For vi spionerer ikke mellom venner, sier Løkke Rasmussen til danske DR på vei inn til et utenriksministermøte i Warsawa.

Bakgrunnen er en artikkel i den amerikanske avisen Wall Street Journal som hevder at USA vil trappe opp spionasjen mot Grønland.

 JIM WATSON / AFP / NTBUSAs visepresident JD Vance ønsker som sjefen sin Donald Trump at USA skal få kloa i Grønland. Derfor besøkte han øya i slutten av mars. Foto: JIM WATSON / AFP / NTB

Ifølge avisen, som siterer to anonyme kilder med kjennskap til saken, har amerikanske etterretningstjenester fått beskjed om å identifisere personer i Grønland og Danmark som støtter amerikanske mål på øyen.

Løkke Rasmussen sier han ikke kan vite om opplysningene stemmer bare fordi de står i en avis.

Men han er bekymret over at de ikke blir tydelig avvist av amerikanske myndigheter.

– Vi kommer til å innkalle den fungerende amerikanske ambassadøren for å se om vi kan få avkreftet disse opplysningene, som er noe urovekkende. Og for å få en anledning til å gjøre vårt synspunkt gjeldende, sier han ifølge Politiken.

Saken kommer i kjølvannet av at USAs president Donald Trump gjentatte ganger har uttalt at han ønsker at USA skal overta Grønland.

Trump har ikke utelukket å bruke militærmakt for å ta kontroll over øya, noe som har skapt en diplomatisk krise mellom USA, Danmark og Grønland.

Lederne i Danmark og Grønland har vært tydelige på at det kun er grønlenderne selv som kan bestemme øyas fremtid.

Samtidig har de måttet balansere mellom å avvise de amerikanske ambisjonene og opprettholde gode forbindelser med sin tradisjonelle allierte.

Ifølge Wall Street Journal skal de amerikanske motivene for spionasjen mot Grønland være å lære mer om bevegelsen for selvstendighet og holdninger til amerikansk utvinning av ressurser.

Read Entire Article