SPIRER OG GROR: Øst politidistrikt avdekket cannabis-plantasjer i to fremleide bolighus i Aurskog-Høland i mars 2025. Foto: Politiet
Politiet knytter minst en person til alle tre plantasjene øst for Oslo.
Tirsdag 15. april kl. 07:52Da Øst politidistrikt i slutten av mars aksjonerte mot to eneboliger på samme boligfelt i Aurskog-Høland kommune, fant de omkring 100 cannabisplanter.
– Det var planter som var klare for innhøsting og det var planter med nye stiklinger, sier seksjonsleder for etterforskning Kay Lund-Pettersen til Indre Akershus Blad.
Han forteller til avisen at politiet også fant en kilo ferdig vare.
– I og med at det var nye stiklinger, så skulle produksjonen fortsette.
Etterforskningslederen tror plantasjen har vært i drift i ett til tre år. Begge boligene har vært leid ut og begge huseierne er sjekket ut av saken.
Øst politidistrikt avdekket en cannabis-plantasje i et fremleid bolighus i Rakkestad i Østfold i februar 2025. Foto: Politiet
En mann som kom kjørende da politiet var i boligene, ble pågrepet og senere varetektsfengslet. Han nekter for å ha noe med cannabisproduksjonen å gjøre.
Politiet har etterlyst to personer, mens en person har status som mistenkt.
26. februar oppdaget de cannabisproduksjon også i Rakkestad i Østfold.
Politiet fant 36,5 kilo toppskudd som hang til tørk og cannabisplanter av ulik størrelse. Hele huset var gjort om til et gartneri.
– Det var boret hull i murvegger og dradd vannrør, strømrør og ventilasjon gjennom vegger og dører. Huset fremstår som helt ubeboelig etter at plantasjen er demontert, sier Lund-Pettersen.
Han legger til at det blir store vannskader i et slikt hus, fordi plantene trenger mye fuktighet. Dessuten var det stjålet strøm ved tjuvkobling, fordi plantene trenger mye lys.
Etterforskningslederen anslår at det minst er stjålet strøm for 100.000 kroner for hvert halvår plantasjen har vært i drift.
Huseier bor utenbys og hadde kjøpt huset i Rakkestad for fremleie.
– I hvert fall en person knyttes til alle tre plantasjene, sier Lund-Pettersen til Indre Akershus Blad.
Etterforskningslederen oppfordrer folk til å følge litt bedre med i nabolaget og sier etter avhør i de aktuelle nabolagene:
– Vi får høre «jeg har lurt litt» og «det har lukta litt rart». Er det noe du opplever som mistenkelig i nabolaget eller andre steder, går det an å kontakte politiet og gi beskjed.