Belfast: Demonstranter har satt fyr på buss og sperret veier etter knivangrep

2 days ago 17



En buss og flere biler er satt i brann i Belfast, der det har brutt ut protester etter at en mann i 40-årene ble knivstukket.

 Peter Morrison / AP / NTB
ANGREP: Politi på åstedet dagen etter angrepet. Foto: Peter Morrison / AP / NTB

Publisert 09.06.2026 21:59 Sist oppdatert 26 minutter siden

En sudansk innvandrer er siktet for drapsforsøk i forbindelse med knivangrepet, som ble fanget på video.

Bilder fra demonstrasjonen viser flere personer med hette trukket over hodet som driver hærverk i byen.

En buss er tilnærmet utbrent, viser bilder fra BBC , som melder at det er rundt 150 mennesker til stede. Flere smell kan også høres rundt omkring i nabolaget i Belfast sentrum.

Demonstranter har også stengt flere veier. Rundt 100 demonstranter har samlet seg i byen Antrim og sperrer av en av hovedfartsårene inn og ut av byen, melder kringkasteren.

Politiet ber om fredelige demonstrasjoner.

 Peter Morrison / AP / NTB
BRANN: Brannvesenet ankommer stedet der en buss står i brann i Belfast. Demonstranter har satt fyr på bussen. Foto: Peter Morrison / AP / NTB

Delt i sosiale medier

Knivstikkingen i Nord-Irlands hovedstad mandag kveld har ført til kraftige reaksjoner. Offeret ble alvorlig skadet i øynene, ryggen og ansiktet, og tilstanden hans er fortsatt alvorlig, uttalte politiet i Nord-Irland på en pressekonferanse tirsdag ettermiddag ifølge BBC.

I sosiale medier ble det delt en rekke oppfordringer til demonstrasjoner ulike steder i Nord-Irland. Forretninger ble oppfordret i flere av disse innleggene til å stenge fra 17.30 lokal tid – 18.30 norsk tid.

Politimester Ryan Henderson beskriver uroligheter en rekke steder i landet tirsdag.

 Peter Morrison / AP / NTB
TILSKUERE: Flere tilskuere ser på bussbrannen, startet av demonstranter. Foto: Peter Morrison / AP / NTB

– Politibetjenter er på stedet, jobber sammen med samarbeidspartnere, responderer på hendelser etter hvert som de oppstår og hjelper til med å holde folk trygge, sier han.

Reddet liv

Videoer fra knivangrepet som utløste protestene, viser gjerningsmannen sitte bredbeint over offeret som ligger på gata, og stikke ham gjentatte ganger i hodet og nakken med kniv. Våpenet antas å være en kjøkkenkniv, og øyenvitner som grep inn, får æren for å ha reddet offerets liv.

En mann ble pågrepet, og han ble tirsdag siktet for drapsforsøk. Han er i 30-årene, sudansk, og oppholder seg i Storbritannia lovlig, ifølge politiet. Mannen skal fremstilles for en domstol onsdag.

 Peter Morrison / AP / NTB
DEMONSTRANT: En kvinnelig demonstrant holder et skilt hvor det står «Hvem skal beskytte de eldre og sårbare menneskene» i Belfast. Foto: Peter Morrison / AP / NTB

Storbritannias statsminister Keir Starmer kalte angrepet «grusomt» og «kvalmende» i et innlegg på X. Nord-Irlands fem største politiske partier fordømte angrepet i en felles uttalelse, og de oppfordret samtidig til ro.

Spent stemning

Ytre høyre-grupper i Storbritannia har hevdet angrepet var et forsøk på halshogging. Politiet har ingen opplysninger som antyder at det var et terrorangrep.

Stemningen i Storbritannia er allerede opphetet etter forrige ukes demonstrasjoner i forbindelse med drapet på Henry Nowak. 18-åringen ble knivdrept på gata i Southampton i desember. I forrige uke ble Vickrum Digwa (23) dømt til livsvarig fengsel for drapet.

 Andrew Matthews / AP / NTB
KNIVSTIKKING: Demonstranter demonstrerer mot innvandring i Portswood Road i Southampton i England i forbindelse med at en mann fra Sudan ble pågrepet for knivstikking i Belfast. Foto: Andrew Matthews / AP / NTB

Politiet offentliggjorde omtrent samtidig en kroppskameravideo. Den viser at politiet setter håndjern på Nowak mens han ligger døende på bakken og forteller at han er knivstukket og at han ikke får puste, men uten at politiet tror på ham. Årsaken er at Digwa like før har anklaget Nowak for et rasistisk angrep slik at turbanen hans falt av.

I juni 2025 var det opptøyer i Nord-Irland i en uke i forbindelse med at to rumenske tenåringer ble siktet for forsøk på voldtekt av en mindreårig jente. Siktelsene ble senere frafalt.

Read Entire Article