Luciano Spalletti er ferdig som Italias landslagssjef etter mandagens VM-kvalifiseringskamp mot Moldova. Det bekrefter han selv på en pressekonferanse søndag.
– Fotballpresident (Gabriele) Gravina har informert meg om at jeg blir avsatt som landslagstrener etter kampen mot Moldova. Jeg beklager, jeg ville foretrukket å bli værende og prøve å endre ting, sier Spalletti.
Det kommer i kjølvannet av Italias 3-0-tap på Ullevaal. Allerede like etter kampen ble det spekulert i om Spallettis tid som landslagssjef var over.
66-åringen overtok Italia i 2023, etter å ha blitt seriemester med Napoli. Han tok Italia til åttendelsfinalen i fjorårets EM.
Italia har tre tap og en uavgjort på sine fire siste kamper. I samme periode har de sluppet inn 11 mål.
«Gli Azzurri», som Italia gjerne kalles, har ikke kvalifisert seg til VM siden 2014, og med tapet mot Norge har de kommet dårlig ut i kvalifiseringen for VM 2026.