BBC: Minst én nordmann om bord i ubåt som sank i Egypt

4 days ago 12



Seks turister døde og 39 reddet da en ubåt sank i Egypt. Det skal ha vært minst én norsk turist om bord.

En politibil står utenfor sykehuset i Hurghada i Egypt der flere av passasjerene som var om bord i ubåten, fikk behandling. Foto: AP/NTB

Publisert: 27.03.2025 16:52 | Oppdatert: 27.03.2025 17:29

Den lokale guvenøren, Amr Hanafi, sier at det var turister fra Norge, Russland, Sverige og India. Alle de seks som døde var russiske.

Tidligere sa den russiske ambassaden i Egypt at alle passasjerene var russiske.

Myndighetene etterforsker ulykken, opplyser Hanafi. Han hyller også redningsmannskapet som rykket ut til ulykken.

Til sammen 45 turister var om bord i båten, pluss fem egyptere. De fleste om bord ble reddet og tatt med enten til hotellet sitt eller til sykehus i Hurghada, opplyste konsulatet tidligere torsdag. To barn er blant de som mistet livet.

Kilder til BBC opplyste tidligere torsdag at ni personer er skadet, fire av dem kritisk.

BBC skriver at det dreier seg om en ubåt som kan gå ned til 25 meters dyp, og det er plass til 44 passasjer. Ubåten brukes til turistturer for å vise fram korallrevene i Rødehavet.

I november sank en turistbåt i samme område. Elleve personer døde, mens 35 overlevde.

Read Entire Article