- Høyre, Senterpartiet, Venstre og KrF mener regjeringen bryter barnehageforliket ved å begrense pensjonstilskudd til private barnehager.
- De skriver i et brev til kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun at endringene kom uten forvarsel.
- Partiene frykter flere private barnehager kan måtte stenge eller kutte ansattes pensjonsvilkår.
- Nordtun hevder at nye ordninger vil gi private barnehager mer pensjonstilskudd i fremtiden.
I et brev til kunnskapsministeren skriver partiene Høyre, Senterpartiet, Venstre og KrF at kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) to dager før julaften brøt med det de var blitt enige om i barnehageforliket om en langvarig stridssak:
Nemlig at staten skal dekke ansattes pensjon i private barnehager – på lik linje med for de ansatte i kommunale barnehager.
Brevet:
«Den 22. desember fastsatte regjeringen endringer i finansieringsforskriften til barnehageloven uten at dette på forhånd ble avklart med partene i barnehageforliket. Forskriften innebærer at det innføres en begrenset søknadsordning for pensjonstilskudd til private barnehager som resulterer i at svært mange private barnehager ikke vil få dekket sine dokumenterte pensjonskostnader,» skriver Erling Sande (Sp), Mathilde Tybring-Gjedde (H), Guri Melby (V) og Joel Ystebø (KrF).
I brevet står det videre at Høyre, Sp, KrF og Venstre sitt syn er at den nye forskriften bryter med barnehageforliket fra 14. november 2024 og med kunnskapsministerens egne løfter og uttalelser, samt med flere stortingsvedtak.
VG har bedt kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun svare på på påstanden om at hun bryter med barnehageforliket. Dette har hun ikke svart konkret på, men kommer med en generell uttalelse lenger nede i saken.
De fire partienes fremste barnehage- og skolepolitikere reagerer sterkt på at regjeringen etter at saken var debattert ferdig i budsjettdebatten i stortingssalen kom med et egensnekret «tak» på pensjonen i de private barnehagene på 13 prosent av barnehagens lønnsgrunnlag.
Forlikspartnerne i Høyre, Sp, Venstre og KrF steilet mot fagstatsråd Nordtuns førjuls-overraskelse.
«Forutsetningen for å inngå brede politiske forlik er at regjeringen og statsråden følger opp det forlikspartene har blitt enige om. Å bryte et forlik kort tid etter inngåelse svekker tilliten til
Arbeiderpartiet som forlikspartner, det svekker tilliten til regjeringen og det svekker tilliten til
kunnskapsministeren,» advarer Sande, Tybring-Gjedde, Melby og Ystebø i en slags sjelden firerbande.
Starten på brevet til kunnskapsministeren
De ber Kari Nessa Nordtun innfinne seg i Stortinget for å gi en redegjørelse om hvordan hun forholder seg til inngått forlik.
– Vi fikk jo flertall for et bredt forlik i Stortinget, der også Arbeiderpartiet var med. Og et av momentene der var jo å sikre at pensjonsordningene skulle være slik at det ikke var noen forskjellsbehandling mellom private og offentlige barnehager. Regjeringen fikk marsjordre om å komme tilbake til Stortinget med et opplegg som sikret at dokumenterte pensjonskostnader for private barnehager skulle kompenseres, minner Erling Sande om.
Han mener dette haster å få ryddet opp i – fra minister Nordtun og regjeringens side, siden den nye tilskuddsordningen for de barnehageansattes pensjoner gjelder fra 1. januar - for en drøy måned siden.
Frykter at barnehager går dukken
Høyres Mathilde Tybring-Gjedde er leder i utdanningskomiteen som håndterer barnehagesaker på Stortinget.
Hun er minst like skuffet over barnehagestatsråd Nordtun som Erling Sande.
– To dager før jul, etter utallige purringer, la Nordtun frem en forskrift som bryter med det vi ble enige om. Hun la inn en begrensning i pensjonstilskuddet. Det innebærer at det store flertallet av private barnehager ikke vil få dekket sine pensjonskostnader. Noen gode, private barnehager risikerer faktisk å måtte legge ned eller kutte i ansattes pensjonsvilkår fordi Støreregjeringen bryter løfter og forlik, tordner Tybring-Gjedde så hun nesten forstyrrer egne barn i lek med besteforeldre i etasjen over.
aJa, det opprinnelige barnehageforliket likestilte barnehagene for å løfte barnehagedekningen. Det bør også gjenspeiles i de økonomiske rammevilkårene.bNei, de store barnehagekjedene har til dels drevet med så høye overskudd og eier-utbytter – at de bør dekke en større del av de ansattes pensjon. cDette er for komplisert for meg.
– Er det ikke på sin plass med et tak, det er vel ikke ubegrenset hvor mye pensjon staten skal dekke?
– Nesten alle private barnehager har tariffestet pensjon, og kan ikke bare plutselig oppjustere den helt fritt. Poenget her er at Nordtun, regjeringen og Ap ikke har holdt det de har lovet i barnehageforliket. Dette er jo en ganske elendig invitasjon fra Ap til fremtidige forlik i Stortinget, kritiserer Tybring-Gjedde.
Hun minner om at rundt fire av ti private barnehager går med underskudd. Hvis de nå ikke får innfridd sitt mangeårige krav om samme pensjonstilskudd som offentlige barnehager får, så vil flere gå dukken, frykter Høyre-toppen.
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) skriver i en e-post til VG at Arbeiderpartiet tok initiativet til å samle partene på Stortinget om et nytt barnehageforlik.
Kunnskapsminister
– Barnehageforliket er viktig både for å heve kvaliteten på barnehagetilbudet og for å skape trygge økonomiske rammer for å drive barnehage i Norge. Siden mange partier er med på forliket, gir forliket forutsigbarhet for at barnehagepolitikken vil ligge fast over tid.
– Det er viktig for at ansatte i private barnehager skal kunne ha likeverdige pensjonsvilkår som ansatte i kommunale barnehager, skriver statsråden.
Ordningen som ble innført fra 1. januar sikrer at langt flere barnehager enn i dag kan få ekstra pensjonstilskudd, og at private barnehager får mer i pensjonstilskudd i 2026 enn i 2025, sier hun videre.
– Det er spesielt viktig for PBL-barnehagene, som ikke har vært omfattet av den gamle søknadsordningen. Vi vil ha tett dialog med barnehagesektoren om hvordan ordningen kan tilpasses og forbedres. Endringer i ordningen er et budsjettspørsmål, og vi kommer tilbake til dette i revidert nasjonalbudsjett om noen måneder.
Avslutningsvis skriver Nordtun at hun har bedt Stortingets presidentskap om å få holde en muntlig redegjørelse for Stortinget om status for regjeringens barnehagepolitikk og arbeidet med styring og finansiering av barnehagesektoren.
– Dette inkluderer også å gi en status for hvordan regjeringen følger opp barnehageforliket.

1 hour ago
2





English (US)