Anker kappet fem kabler i Østersjøen. Tiltalt mannskap hevder det var en ulykke.

6 hours ago 1



Oljetankeren dro ankeret etter seg i timevis. – En ulykke, hevdet kapteinen.

Oljetankeren Eagle S ble innbrakt av den finske marinen. Foto: Jussi Nukari / Reuters

Publisert: 25.08.2025 15:20

Kortversjonen

Kapteinen og to andre offiserer er tiltalt for med vilje å ha kappet fem undervannskabler i Finskebukta i desember i fjor. De tiltalte erklærte seg ikke skyldig da rettssaken startet i Helsingfors i dag, melder Reuters. De nekter også å betale erstatning.

Oljetankeren Eagle S seilte 25. desember i fjor fra en russisk havn og krysset Finskebukta. Påtalemyndigheten sier skipet trakk ankeret etter seg langs havbunnen og kappet en strømkabel som forbinder Finland med Estland. Fire datakabler ble også kuttet.

Aktoratet har lagt ned påstand om 2,5 års fengsel for den georgiske kapteinen og de to indiske offiserene.

– En ulykke

Den tiltalte kapteinens forsvarer, Tommi Heinonen, kaller hendelsen for «en ulykke». Han og de andre tiltaltes advokat hevder den finske domstolen ikke har jurisdiksjon over saken, siden den skjedde i internasjonalt farvann.

Heinoen sa i retten at skipets anker hadde sunket ned mot bunnen på grunn av en teknisk feil på ankerets vinsj.

Eagle S seilte videre i tre timer med redusert fart etter at den første undervannskabelen ble kappet klokken 12.26 lokal tid, opplyste aktoratet i retten.

Da den finske marinen tok kontakt klokken 15.20 og spurte mannskapet om ankeret var opp og sikret, svarte mannskapet at det var det. Det var ikke sant, sa aktor i retten ifølge Reuters.

Trodde skipet hadde et problem med motoren

Forsvarerne sa i retten at mannskapet ikke hadde noen grunn til å tro at ankeret hadde sunket ned til havbunnen, siden oljetankeren mekaniske ingeniør, som ikke er tiltalt, sa til de tiltalte at fartsreduksjonen skyldtes et «problem med motoren».

Påtalemyndigheten sier oljetankeren fortsatte seilasen og kuttet fire andre undervannskabler mellom klokken 18 og 19, noe de mener viser et klart kriminelt forsett.

Strafferammen er 10 års fengsel.

Påtalemyndigheten sier Finlands energiforsyning og telekommunikasjon ble alvorlig rammet. Det kostet 60 millioner euro (708 millioner kroner) å reparere skaden.

Read Entire Article