Tolv personer er drept og 29 såret i terrorangrepet ved Bondi Beach i Sydney.
Angrepet skjedde samtidig som den jødiske høytiden hannuka ble feiret på stranden, og skytingen etterforskes som terror mot jøder.
Dødstallet kunne vært høyere om det ikke hadde vært for innsatsen til en tilfeldig mann på stranden.
– Den mannen er en ekte helt, og jeg tviler ikke på at det er mange, mange mennesker i live i kveld som et resultat av hans mot, sier delstatsminister Chris Minns
Australias statsminister Anthony Albanese hyller også heltene som grep inn.
– Vi har sett australiere i dag løpe mot farer for å hjelpe andre. Disse australierne er helter, og deres mot har reddet liv, sier Albanese.
Skal ha blitt truffet av skudd
Helten er blitt identifisert som Ahmed al Ahmed, en frukthandler bosatt i Sydney.
Det som skal være heltens nevø har snakket med 7News.
– Han er på sykehus, og vi vet ikke hva som skjer nå, sier nevøen Mustafa.
Tobarnsfaren skal ha blitt truffet av to skudd.
– Vi håper det går bra. Han er absolutt en helt, sier nevøen.
Ahmed skal ikke ha hatt noen erfaring med skytevåpen, men grep likevel inn.
Videoen fra stedet viser Ahmed, iført en hvit skjorte, sittende på huk bak en bil på parkeringsplassen noen meter unna en av skytterne.
Mellom skuddene stormer han forbi biler og griper tak i gjerningsmannen.
Han klarer deretter å få tak i våpenet.
Mennesker forlater området etter angrepet.
Foto: JEREMY PIPER / Reuters / NTBDrept og skadd
De mistenkte gjerningspersonenes identitet er ennå ikke offentliggjort.
En av de mistenkte er blant de drepte, ifølge politiet.
Den andre mistenkte er på sykehus med kritiske skader.
Politisjef Mal Lanyon sier at det er funnet hjemmelagede eksplosiver i en bil som knyttes til den avdøde gjerningspersonen.
Politiet undersøker også om det kan ha vært en tredje gjerningsperson som de foreløpig ikke har kontroll på, kan ha vært involvert i hendelsen.
Lanyon vil ikke dele mange detaljer om gjerningspersonene, men sier at en av dem var så vidt kjent for politiet fra tidligere, men ikke en de anså som en trussel.
Minst tolv personer er drept og 29 såret.
Foto: NINE NETWORK/SEVEN NETWORK/AUSTRALIAN BROADCASTING CORPORATION / SEVEN NETWORK/AUSTRALIAN BROADCASTING CORPORATION / Reuters / NTBPolitiet: Terror mot jøder
Mange var samlet på stranden for å feire den jødiske høytiden hanukka.
Angrepet etterforskes som et terrorangrep mot det jødiske miljøet i Australia, bekrefter politiet.
– Dette angrepet var utformet for å ramme Sydneys jødiske samfunn. På den første dagen av hanukka, det som skulle ha vært en kveld med fred og glede sammen med familier og støttespillere, har blitt knust av dette forferdelige onde angrepet, sier leder for delstatsregjeringen i New South Wales, Chris Minns
Video viser to personer på gangbro ved Bondi Beach og man hører skudd. Videoen deles på sosiale medier.
– En ond handling av antisemittisme og terror har rammet hjertet av nasjonen vår. Et angrep på jødiske australiere er et angrep på hver eneste australier, sier statsminister Anthony Albanese.
Politiets sikkerhetstjeneste (PST) sier trusselnivået mot jødiske interesser i Norge ikke blir endret etter terrorangrepet i Australia, ettersom det allerede er skjerpet.
Publisert 14.12.2025, kl. 13.59 Oppdatert 14.12.2025, kl. 14.37














English (US)