Warholm knuste egen «verdensrekord»: – Sensasjonelt

5 days ago 25



– En sensasjonelt god åpning, sier NRK-kommentator Jann Post.

– Han får det til å flyte fantastisk bra, sier NRKs ekspertkommentar Vebjørn Rodal.

Warholm løp på 33,05, og forbedret med det sin egen «verdensrekord» med 21 hundredeler.

Med det tok sunnmøringen en overlegen seier da 300 meter hekk var Diamond League-øvelse for første gang.

Ikke offisiell verdensrekord

300 meter hekk er ikke en øvelse som har offisiell verdensrekord hos Det internasjonale friidrettsforbundet (World Athletics).

Lørdag var første gang øvelsen var Diamond League-øvelse, og det er ventet at man etter hvert vil få en offisiell verdensrekord på distansen.

– Jeg er faktisk usikker på hva vi kan klassifisere det som, men det kommer nok til å bli en offisiell verdensrekord, sa Warholm til NRK før stevnet.

På Bislett i 2021 løp Warholm 33,26 på distansen. Under Trond Mohn Games i Bergen i fjor prøvde han å forbedre den bestenoteringen, men klokket da inn på 33,28.

– Jeg håper å ha hundredelene litt mer på min side nå enn sist gang jeg prøvde meg, sa Warholm.

PS! Warholm løper vanligvis 400 meter hekk, hvor han har verdensrekorden på 45,94.

Karsten Warholm under Diamond League-stevnet i Silesia i august 2024

Karsten Warholm etter seier på 400 meter hekk under Diamond League-stevnet i Silesia i august i fjor.

Foto: Aleksandra Szmigiel / Reuters / NTB

Rekordtidlig sesongåpning

26. april er for øvrig det tidligste på året Warholm har sesongdebutert utendørs.

– I hvert fall etter det jeg kan huske. Det er veldig tidlig for meg. Jeg må innrømme at jeg er litt ekstra spent, sa Warholm.

29-åringen droppet innendørssesongen – hvor det både var EM og VM tidligere i år – og har bare trent for å være best mulig rustet for utendørssesongen.

– Det er nå vi for se om det har vært en suksess eller ikke. Forberedelsene har vært så bra som jeg synes de kunne være.

Sist Warholm var i aksjon var 5. september i fjor. Da dro han på seg en kjenning i hamstringen da han tapte 100-meterduellen mot den svenske stavstjernen Armand Duplantis.

Neste gang Warholm står på start er det i den mer vanlige 400 meter hekk-distansen. Det skjer i Shangai neste lørdag.

Se programmet for Diamond League- og VM-sesongen:

Karrierens beste sesongåpning

Det var ikke bare Warholm av utøverne i Xiamen som hadde norsk pass lørdag.

På 400 meter løp Håvard Bentdal Ingvaldsen inn på 45,33 sekunder, og ble nummer åtte.

Det var karrierens raskeste sesongåpning for 22-åringen fra Moelv, 12 hundredeler bedre enn åpningen forrige sesong.

– Det var en strålende tid, og spesielt med tanke på at vi bare er i april, kommenterte Rodal.

Bayapo Ndori fra Botswana vant på 44,25, to hundredeler foran amerikanske Christopher Bailey. Busang Kebinatshipi sørget for to botswanske pallplasser på tiden 44,53.

I spydkonkurransen – som ikke var Diamond League-øvelse – ble Marie-Therese Obst nummer fem med et kast på 60,91 meter.

Sondre Guttormsen var påmeldt stavkonkurransen, men trakk seg før start med en liten skade.

Her dundrer roboten i bakken 00:36

Publisert 26.04.2025, kl. 14.54 Oppdatert 26.04.2025, kl. 14.59

Read Entire Article