– Vi får et lite dilemma hjemme

2 hours ago 1



Erna Solbergs hjerte brenner for Brann. Når ektemannens Aafk nå rykker opp til eliteserien, vet hun ikke helt hvordan stemningen blir.

 Paul Sigve Amundsen / NTB
MOTSTANDERE: Høyre-leder Erna Solberg og ektemannen Sindre Finnes på fotballkamp. Her litt motvillig med Brann-skjerf. Det er en spennende sesong i vente, også i heimen. Foto: Paul Sigve Amundsen / NTB

Publisert 12.12.2025 15:42

Avtroppende Høyre-leder Erna Solberg, fra Bergen, har vært mer enn tydelig på at hun er en stor Brann-supporter. 

På samme måte er ektemannen Sindre Finnes, fra Ålesund, en lidenskapelig tilhenger av Aalesund fotballklubb. Det er en spennende sesong i vente for de to, også i heimen.

Erna Solberg kan ikke gjøre annet enn å gratulere ektemannens favorittklubb etter at opprykket til eliteserien ble klart etter 4-1 sammenlagt over Bryne i kvalifiseringsrunden. 

– Det er bare å gratulere Ålesund, og så hjelper jo det på humøret i mitt hjem, sier Erna Solberg da TV 2 treffer henne på Høyres julebord i Oslo. 

Solberg, som gjerne kommenterer Brann opp- og nedturer i sosiale medier, skapte også litt bølger da hun som statsminister overvar cupfinalen i 2014, med Brann-skjerf.  I finalen spilte Molde mot Odd. 

Når nå ektemannens Aalesund blir eliteserielag i sesongen 2026/2027, ja da er det noe usikkerhet rundt stemninga i heimen når de to lagene skal møtes til kamp. 

 Vegard Wivestad Grøtt/ NTB
ALLTID RØD: Mange stusset da dengang statsminister Erna Solberg stile med brannskjerf da Odd møtte Molde i cupfinale på Ullevaal. Foto: Vegard Wivestad Grøtt/ NTB

– Vi får et jo lite dilemma når Brann og Ålesund skal møtes neste sesong.

– Ja, hvordan blir stemningen da? 

– Det vet jeg ikke.. Men da vinner jo Ålesund hos han, men Brann kommer alltid til å vinne hos meg uansett, sier en blid Erna Solberg. 

Read Entire Article