-
Været skaper trøbbel for ferge- og hurtigbåttrafikken
Ugunstige vindprognoser skaper problemer for ferge- og hurtigbåttrafikken i Nordland. Boreal Sjø AS melder om innstillinger og værforbehold fredag 12. desember.
Ruten fra Tonnes, inkludert skoleruten, blir innstilt fra klokken 06.55 og utover dagen på grunn av det dårlige været.
Nesøy-ruta i Lurøy tar værforbehold ved anløp av Indre Kvarøy hele dagen. Resten av ruta vurderes forløpende etter hvert som vinden øker utover dagen.
Nordlandsekspressen melder om værforbehold på anløpet av Indre Kvarøy klokken 07.45 på ruteturen fra Sandnessjøen til Bodø.
Foto: Ola Helness / NRK -
Fire nordlandskirker må stenge på grunn av pengemangel
Stram kommuneøkonomi gjør at fire kirker i Nordland-kommunene Hemnes og Hattfjelldal skal holdes stengt ni måneder i året for å spare strøm.
Det er kirkene Varntresk, Susendal, Korgen og Bleikvassli som kun skal være åpne fra midten av mai til midten av august. Det har fellesrådet vedtatt, som følge av stramme budsjettforslag fra de to kommunene, skriver Vårt Land.
– Det eneste jeg kan si om forslaget jeg har vært med på å vedta, er at dette er en katastrofe, sier Bjørn-Terje Nilssen, leder for Hemnes og Hattfjelldal kirkelig fellesråd, til Rana Blad, som først skrev om saken.
I den stengte perioden skal det spares inn 140.000 kroner ved at varmen skrus ned til fem grader, vannet holdes stengt og snørydding og renhold stoppes.
I redegjørelsen fra fellesrådet åpnes det også for at de fire kirkene kan måtte legges ned og avhendes i en senere fase, men dette har ikke blitt diskutert. Et fellesråd har imidlertid ikke selv mulighet til å legge ned en kirke, og det må i så fall gjøres i samråd med biskopen.
(NTB)
-
Fikk orkesterplass til lysshowet fra hesteryggen
Det har vært kraftig nordlys over store deler av fylket denne torsdagen i desember.
Hilde Bang Hanssen i Mo i Rana nøt synet fra hesteryggen, men hun er neppe den eneste som sikret seg blinkskudd i kveld.
Det grønne lyset har danset over himmelen flere steder i fylket.
Foto: Hilde Bang Hanssen -
Høyre får ny ledelse: – Man trenger ikke bo et sted for å forstå det
Høyres valgkomité legger opp til en Oslo-tung partiledelse, men avviser at geografien er skjevt representert.
På en pressekonferanse torsdag ettermiddag presenterte komiteen sitt forslag til ny toppledelse.
Ine Eriksen Søreide (49) foreslås som ny partileder, med Henrik Asheim (42) og avtroppende Unge Høyre-leder Ola Svenneby (28) som nestledere. Sammen med Grete Ellingsen (49), Peter Frølich (38) og Margret Hagerup (45) skal de utgjøre Høyres arbeidsutvalg.
– Geografi er utvilsomt et element når man skal sette sammen et bredt lag. Det handler litt om hvor du bor, men ikke bare om det, sa valgkomiteens leder Christian Ingebrigtsen.
Ingebrigtsen viste til at medlemmene har bred geografisk spredning, blant annet kommer tre fra kysten, men at de også har ulike perspektiver.
– Og det handler vel så mye om det. Man behøver ikke bo et sted for å forstå hvordan man har det der.
Svenneby løftes direkte fra Unge Høyre til partiledelsen – noe komiteen omtaler som uvanlig, men riktig i dagens situasjon.
Selv beskriver han utnevnelsen som «stort og litt skremmende».
Asheim foreslås gjenvalgt for å sikre kontinuitet, mens Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigtsen foreslås inn i sentralstyret som eneste endring.
Kampen om nestledervervene er lagt død: Verken Sandra Bruflot eller Erlend Svardal Bøe vil utfordre innstillingen på det ekstraordinære landsmøtet i februar.
Foto: Gorm Kallestad / NTB -
Politiet rykket ut etter melding om uoverensstemmelse
Politiet og helse rykket torsdag ettermiddag ut til Grønnåsen i Bodø etter et nødanrop klokken 16.20.
Ifølge politiet skal en mann ha satt seg inn i et kjøretøy han ikke hadde tilknytning til. Det befant seg tre menn på stedet, og det skal ha oppstått en uoverensstemmelse mellom dem.
Det er ingen meldinger om personskade eller skadeverk.
Mannen som ikke var ønsket på stedet, ble kjørt av politiet til en kamerat.
Politiet oppretter sak på ordensforstyrrelse.
-
Fem kjørte for fort
Utrykningspolitiet har gjennomført fartskontroll i Austerbygdvegen i Mosjøen.
Resultatet ble fem forenklede forelegg for høy fart. Den høyeste målingen ble gjort til 51 km/t i 40-sonen, skriver politiet.
-
Fortsatt sårbar strømsituasjon på Helgeland
Strømforsyningen i Grane og Hattfjelldal er under kontroll, men fortsatt sårbar, melder nettselskapet Linea i en pressemelding.
Årsaken til strømproblemene på Sør-Helgeland er utkobling av en trafo på grunn av mistanke om gasslekkasje.
Flere hundre strømkunder var uten strøm i går. I dag er ingen kunder uten strøm, med unntak av selskapet Arbor, som frivillig har stanset produksjonen for å avlaste nettet.
– Situasjonen er under kontroll, men sårbar. Spenningsnivåene har vært håndterbare, men med lite
sikkerhetsmargin. Det gode samarbeidet med innbyggere og næringsliv, som har redusert forbruket
betydelig, har vært helt avgjørende, skriver selskapet.Linea ber kunder i Grane og Hattfjelldal om å begrense strømforbruket, særlig i morgentimene og på ettermiddagene.
Nettselskapet ber også hytteeiere i de to kommunene om å vurdere å utsette hytteturer, slik at belastningen på
strømnettet holdes lav inntil situasjonen er mer avklart. -
Trafikkuhell med fem personer – glatt vei
Nordland politidistrikt melder litt før klokken to om en trafikkulykke på E12 i Plurdalsveien i Rana.
Det skal være et kjøretøy med fem personer involvert. Og det er ikke meldt om noen personskader.
Politi og ambulanse er kommet til stedet, og personene blir tilsett av ambulansen.
Patruljen melder om at det er glatt på stedet. Entreprenør er også på stedet og bilberger har fått berget bilen.
Patruljen på stedet har også fått beskjed om at en annen bil lenger opp også har kjørt ut av veien. De sjekker ut dette.
-
Flere siktet etter NRKs lakseavsløring
Politiet aksjonerte i formiddag mot kontorene til lakseeksportøren North Tandem i Bergen etter at selskapet skal ha forfalsket etiketter fra både Nordlaks og Alsvåg Lakseslakteri, og brukt disse i ulovlig eksport.
Flere personer i North Tandem er siktet for dokumentforfalskning, brudd på matloven og for å ha gitt uriktige opplysninger til Mattilsynet. Det bekrefter politiadvokat i Vest politidistrikt, Kristina Munkejord.
I NRKs nye dokumentarserie Lakselandet, produsert av Brennpunkt-redaksjonen, avdekkes alvorlige lovbrudd knyttet til eksport av produksjonsfisk fra Norge.
Det har ikke lyktes NRK å få kontakt med selskapets advokater for kommentar.
-
Fare for hålkeføre
Fredag ettermiddaghar meterologisk institutt sendt ut gult farevarsel for is. Årsaken er underkjølt regn som vil fruse til på veibanen, kjøretøy og andre gjenstander.
Varselet gjelder for deler av Helgeland.
Det kan bli lokalt vanskelige kjøreforhold og transporttjenester kan bli påvirket. Folk bes om å beregne ekstra til til transport.
Det forventes at faren avtas natt til lørdag.
Foto: Meteorologisk institutt -
Trafikkuhell ved barneskole
Politiet rykker ut til et trafikkuhell i rundkjøringen ved Leknes barneskole.
Det er ikke meldt om personskader, men noen materielle skader.
To kjøretøy er involvert og det er kun sjåfør i bilene.
-
Innstilles som en del av ledelsen i Høyre
Valgkomiteen i Høyre har jobbet med å sette sammen en ny partiledelse. Det gjøres også grep for å styrke Nord-Norges representasjon i partiets viktigste organer.
Ordfører Grete Ellingsen i Sortland i Nordland innstilles til en plass i arbeidsutvalget. Det betyr at Nord-Norge og Vesterålen får en sjelden og viktig representant i partiledelsen.
I tillegg foreslås det at Håvard Øvregård erstattes som landsmøtevalgt sentralstyremedlem med Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigsten.
Ine Eriksen Søreide foreslås som ny leder, mens Ola Svenneby og Henrik Asheim innstilles som nestledere i partiet.
Innstillingen var enstemmig og ledelsen velges av Høyres landsmøte i februar neste år.
-
Narvik-skole legges ned
Under dagens budsjettmøte i Narvik ble det klart at Skjomen skole legges ned. Det skriver Fremover.
Kommunestyret nevnte ikke Skjomen skole i sine budsjettforslag, og det kom heller ingen verbalforslag om å beholde driften.
Dermed vil vil oppvekstsenteret legges ned ved skoleårets slutt, og 14 elever blir berørt.
Skolen har kostet 4,7 millioner kroner årlig å drifte.
-
Bekymret over kriminelle nettverk som rekrutterer ungdom
Nordland politidistrikt rapporterer om en stabil kriminalitetsutvikling, selv om enkelte utviklingstrekk gir grunn til bekymring.
Politiet i Nordland bekrefter nå at de registrerer kriminelle nettverk i distriktet. Disse nettverkene har også koblinger både nasjonalt og internasjonalt.
Politiet er bekymret for økt rekruttering av ungdom til voldsoppdrag og har derfor opprettet en egen seksjon for å bekjempe denne ungdomskriminaliteten.
– Selv om politiet intensiverer arbeidet med å forebygge og avdekke kriminelle nettverk og deres utnyttelse av ungdom, er det viktig å understreke at politiet ikke kan gjøre denne jobben alene. Forebygging er politiets viktigste strategi, men for å lykkes trenger vi hjelp fra andre instanser og samarbeidende aktører.
Det sier politimester i Nordland Heidi Kløkstad i en pressemelding.
I tillegg opplever Nordland, som et forsvarstungt fylke, et økt etterretningstrykk og flere mistenkelige hendelser.
Foto: Sondre Skjelvik -
Nordkraft gjør endringer
Tidligere nettsjef i Andøy Terje H. Andreassen vil fra 1. januar tre inn i en nyopprettet stilling som energikoordinator i Nordkraft, skriver selskapet i en pressemelding.
Andreassen skal fokusere på å finne og utvikle nye forretningsmuligheter for konsernet, med mål om å bidra til vekst i regionen.
Samtidig vil Robin Jakobsen ta over som nettsjef for både Hadsel og Andøy, under tittelen nettsjef Vesterålen.
Jakobsen ser fram til utvidede ansvarsområder.
– Etter flere års samarbeid kjenner jeg til nettet i Andøy, men ser frem til å bli enda bedre kjent med både nettet og mine kollegaer som er ute i all slags vær og sørger for at vi har lys i pæra her i Vesterålen også, sier Jakobsen.
Foto: Michael Ulriksen / Nordkraft -
Økonomens beste råd: – Ikke gå bananas med julelønna
I disse dager daler julelønna inn på konto. Og med halv skatt kan det være fristende å svi av litt ekstra på julegaver og ekstra mye julemat.
Men forbrukerøkonom i Sparebank1 Nord-Norge, Linda Tofteng Eliassen, mener det er smart å ta juleutbetalingen litt med fatning.
Hun mener blant annet det kan være lurt å sette av litt ekstra til bufferkontoen i desember, slik at du er best mulig forberedt på eventuelle overraskelser i januar.
– I tillegg er det lurt å få unna de faste trekkene før du begynner å handle, sier Eliassen.
– Det kan også være smart å sette av litt ekstra til mat i desember, ettersom vi vet at det betyr veldig mye for de fleste.
I Nordland i dag på NRK P1 kommer hun med flere tips for hvordan du kan bruke desemberlønninga på en smartest mulig måte.
Hør praten her!
– Med litt oversikt vet du da mer hva du eventuelt har igjen til gaver.
Foto: Gorm Kallestad / NTB -
E6 stengt etter utforkjøring
Nødetatene rykket torsdag formiddag ut til en utforkjøring langs E6 nord for Åsbergtunnelen i Vefsn.
En bil med henger og to personer har havnet utenfor veien. Begge i bilen fremstår uskadd og politiet har ingen mistanke om promillekjøring.
Politiet jobber på stedet og bilberger er kommet og starter med berging. Veien var stengt i forbindelse med uhellet.
-
Må redusere strømforbruket på grunn av strømbrudd
Etter strømbrudd forårsaket av mistanke om gasslekkasje i en transformator på Statnetts stasjon på Trofors, må innbyggerne i Grane og Hattfjeldal fortsatt holde strømforbruket nede.
Det skriver Helgelendingen.
Grane kommune har iverksatt tiltak for å spare strøm, inkludert bruk av aggregat på Trofors vannverk og avstenging av oppvarming i flere offentlige bygg.
Det har vært tilfredsstillende spenningsnivå gjennom natten, og alle kunder har strøm.
Linea forventer at resultatene fra oljeprøvene på transformatoren i Trofors vil være klare i løpet av torsdag formiddag.
– Det beste scenarioet vil være at prøvene viser normale verdier, og at trafoen kan koples inn igjen i dag, slik at vi kommer tilbake til normal forsyning.
Det sier leder for kommunikasjon i Linea Frode Dorp i en pressemelding.
-
Hadde over 50 skytevåpen usikret hjemme
En mann i 50-årene er i Helgeland tingrett dømt for grov ulovlig befatning med skytevåpen. Politiet fant totalt 52 skytevåpen i mannens bolig, spredt ut i stuen og i kommoder.
Våpnene, som ble blant annet inkluderte 28 rifler, 18 hagler og 4 revolvere, ble funnet stående inntill vegger og møbler uten å være forsvarlig låst inne.
I tillegg til våpnene ble det funnet store mengder usikret ammunisjon. Dette inkluderte blant annet over 3000 halgepatroner og over 6000 riflepatroner.
Tiltalte møtte i retten, men erkjente seg ikke skyldig etter tiltalebeslutningen. Forsvareren la ned påstand om frifinnelse.
Mannen var også tiltalt for å kjøpt eller mottatt 22 rifler, 15 hagler og tre revolvere uten å ha nødvendig tillatelse fra politimesteren. Dette ble han frifunnet for.
Retten har gitt mannen 120 dagers betinget fengsel og besluttet å inndra våpen og ammunisjon. Dommen er foreløpig ikke rettskraftig.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Kan blåse opp til liten storm
Det kan bli en vindfull fredag, ifølge vakthavende meteorolog Iris Hestnes.
– Dagen starter relativt bra med oppholdsvær i hele Nordland. Vinden vil imidlertid øke på utover dagen. Den kan komme opp i en sterk kuling og liten storm utsatte steder fra sørøstlig vind.
Utover ettermiddagen kan det også komme snø som brer seg nordover fra sør.
På kysten lengst sør kan det komme som sludd. Utover kvelden kan det bli underkjølt regn, og spesielt over fjellovergangene er det mulighet for snøfokk.
Spilles av
Kontraster før gullkampen
Neste

























English (US)