Dersom ikke Russland går med på en våpenhvile, venter det skjerpede sanksjoner, sier Tysklands forbundskansler Friedrich Merz. Russland blåser av trusselen.
Lørdag 10. mai kl. 14:57Merz var lørdag i Kyiv sammen med Frankrikes president Emmanuel Macron og britenes statsminister Keir Starmer.
Ukraina har sluttet opp om et forslag til 30 dagers våpenhvile med Russland, men ledelsen i Kreml stiller betingelser.
Dersom Putin sier nei, venter det langt strengere vestlige sanksjoner, sier Merz i et intervju med Bild.
– Det vil bli en massiv styrking av sanksjonene, og den massive hjelpen til Ukraina vil fortsette – selvsagt politisk, men også økonomisk og militært, sier Merz.
President Vladimir Putins talsmann Dmitrij Peskov blåser i trusselen om skjerpede vestlige sanksjoner.
– Det er nytteløst å forsøke å skremme oss med sanksjoner, sier han til russisk TV.
– Vi har alt forberedt oss på hva vi skal gjøre og hvordan vi skal redusere konsekvensene av slike sanksjoner, sier Peskov.
Publisert: 10.05.25 kl. 14:57