Trump får ny utmerkelse – denne gang av Israel

3 hours ago 2



Israels statsminister Benjamin Netanyahu opplyser mandag kveld, norsk tid, at Donald Trump tildeles Israelprisen.

 Alex Brandon / AP / NTB
FLORIDA: President Donald Trump håndhilser på Israels statsminister Benjamin Netanyahu. Foto: Alex Brandon / AP / NTB

Publisert 29.12.2025 22:14 Sist oppdatert 39 minutter siden

Tidligere i år ble Donald Trump tildelt Fifas fredspris. Nå har han fått enda en utmerkelse: Israelprisen.

Denne prisen har blitt delt ut siden 1953. Hittil i 2025 er den delt ut ti ganger. 

Nyheten ble kunngjort etter møtet mellom Netanyahu og USAs president i Florida.

– Prisen ble formelt kunngjort under lunsjen, sier Netanyahu.

Det var Israels utdanningsminister Yoav Kisch som ga nyheten til Trump, over telefon. Det er første gang prisen gis til en utenlandsk statsborger, skriver Ynet.

Truer med «helvete»

Møtet handlet om situasjonen i Midtøsten og mer spesifikt Gaza. Trump mener at Israel har levd opp til fredsavtalen med Hamas.

– Vi snakket om Hamas og avvæpning. Hamas vil få en kort tidsfrist til å gi fra seg våpnene, sier Trump ifølge Reuters.

Trump truer med at «det blir et helvete» dersom Hamas ikke gir fra seg våpnene.

Samtidig la han til at USA og Israel ikke er helt enige når det gjelder israelske bosettere på Vestbredden og vold mot palestinere der.

Kom med løfte

De to statslederne diskuterte også andre temaer, som Syria og Iran.

– Jeg vil sørge for at presidentene i Israel og Syria kommer overens, sier Trump.

Når det gjelder Iran, er bekymringen at Iran bygger opp atomprogrammet sitt på nye steder, forteller Trump.

– Iran er kraftig svekket når det gjelder makt og prestisje. Vi kan ikke la dem bygge seg opp igjen, sier USAs president.

Read Entire Article