Titusener strømløse på Romerike

1 day ago 2



Akkurat nå

Titusener av boliger er uten strøm på Romerike tirsdag, ifølge Elvias strømbruddskart. Leverandør Elvia jobber med å rette feilen.

– Strømbruddet er kjent. Personell jobber med å lokalisere og rette feilen, opplyser strømleverandøren til Romerikes Blad.

Det høyeste tallet vi har sett på Elvias strømbruddskart er at 34.146 boliger var uten strøm.Tallet er nå nede i 22.000. Det er ikke klart hva som har forårsaket strømbruddet.

Fire kommuner skal være berørt av strømbruddet: Eidsvoll, Nannestad, Nes, Ullensaker.

Strømmen gikk også på Oslo lufthavn Gardermoen.

– Det er et større strømbrudd i regionen rundt Oslo lufthavn, som har sørget for at strømmen også har gått på lufthavnen. Vi har reservestrøm som støtter opp under de viktigste systemene, men det er foreløpig mørkt inne i terminalen og hvor store konsekvenser dette medfører for flytrafikken er foreløpig ukjente. Øvrige spørsmål om årsak rettes til Elvia, sier pressevakt i Avinor Karoline Pedersen.

– Det er en ganske omfattende feil i regionalnettet i området. Så har det også kommet inn melding om at det er brann i en regionalnettmast. Det høres ut som at de to tingene hører sammen, sier energikoordinator og pressevakt Hans Aarhus i Elvia til NTB.

– Vi har mannskap på vei ut til stedet nå, også sitter driftssentralen og gjør sitt beste for å isolere feilen, sier han videre.

Han sier det har skjedd et par ganger det siste halvåret at det har oppstått brann i en slik mast, og at det ikke er kjent hvorfor det har skjedd nå. Det er ikke klart ennå hva slags feil det dreier seg om på regionalnettet, sier Aarhus.

Read Entire Article