Taxi-opprøret: – Alle vil få i pose og sekk

5 hours ago 3



Drosjesjåfører har protestert høylytt, mens Avinor håper og tror konflikten vil gå seg til. En med mye erfaring i bransjen mener han har løsningen.

 Karoline Sundfør / TV 2
UNØDVENDIG: Daglig leder i Taxi 1 Bergen, Robert Aasmul, mener kranglingen om drosjebooking på flyplassene er unødvendig. Han her et forslag han mener er «pose og sekk». Foto: Karoline Sundfør / TV 2

Publisert 16.12.2025 20:55

Forrige uke rullet Avinor ut gule bookingautomater for taxi flere steder i landet.

Sinnene har stått i kok i drosjebransjen. Frustrerte og bekymrede sjåfører har streiket i både Stavanger og Bergen. 

Partiet Rødt kom med harde anklager mot Avinor, som igjen har avvist kritikk og holder hodet kaldt.

– Løsningen ligger helt oppe i dagen, hvis alle vil få litt i pose og sekk, hevder Robert Aasmul, daglig leder i Taxi 1 Bergen. 

 Karoline Sundfør / TV 2
LIKER SYSTEMET: Aasmul mener det er mange fordeler med løsningen til Fast Travel på flyplassene. Men én ting savner han. Foto: Karoline Sundfør / TV 2

Aasmul, med 20 år bak seg i bransjen, mener løsningen ligger rett under nesa på Avinor. 

Hva han mener løser floken kommer snarlig. Først, det grunnleggende i konflikten. 

– Helt unødvendig

Betalingssystemet til Fast Travel har du muligens sett på Gardermoen. Der har de vært i drift i to år, og erfaringene er gode. 

På den gule automaten får du opp ulike valgmuligheter for taxi, med oppgitt makspris for turen. Når en bil er valgt, kommer den etter kort tid kjørende og plukker deg opp. 

 Karoline Sundfør / TV 2
BESTILLING: På disse automatene, som har stått på Gardermoen i to år, kan man trykke på taxien man ønsker å ta, med makspris oppgitt. Foto: Karoline Sundfør / TV 2

De billigste bilene dukker opp øverst, dette frykter taxisjåfører kan bidra til priskrig, ettersom de billigste alternativene vil være mest naturlige å verge. 

Nå rulles det ut i øvrige store flyplasser i landet, til store protester fra mange sjåfører. Ikke alle er misfornøyd, noen mener systemet gjør markedet mer rettferdig. 

– Det har blitt masse krangling om det. Egentlig er det helt unødvendig, sier Robert Aasmul. 

Han heier på betalingsautomatene, og erkjenner at for noen år siden måtte det tas grep. 

– Det var behov for å få struktur på prisene som ble gitt på flyplassene, fortsetter han.

Men siden har det kommet regler som ivaretar rimelige priser på flyplassene, sier Aasmul.

 Karoline Sundfør / TV 2
OPTIMIST: Aasmul har troen på at det skal finnes en god måte å løse Avinors taxi-floke på. Foto: Karoline Sundfør / TV 2

– Dermed er denne prisautomaten ikke like nødvendig lenger, men den er fortsatt kjempegod, legger han til. 

Så var det denne bergenserens store løsning på det hele da. 

– Trenger tjenesten kjapt

– Løsningen er så enkel at man beholder prisautomatene, sier Aasmul.

Hold an! Det er bare første del.

Aasmul mener at de gule automatene bør bli for å sørge for at kunder kan velge laveste pris, og at Avinor får deres behov for regulering ivaretatt. 

Det han vil ha tilbake, er at kunder får muligheten til å gå bort til den taxien de ønsker å ta. 

– Sett bilene tilbake på holdeplassen. La bilene få stå i kø, sånn vi har gjort i mange år, sier han. 

 Karoline Sundfør / TV 2
TILBUD: Kommunikasjonsdirektør i Avinor, Cathrine Fuglesang Framholt, hevder ingen er tvunget til å bruke de gule bestillingsautomatene. Foto: Karoline Sundfør / TV 2

Aasmul utdyper: 

– Mange kunder trenger å få levert denne tjenesten kjapt. I dag tar det en plass mellom fem og ti minutter fra du går bort til automaten. Gitt at det ikke er kø, det kan jo være lang kø på automaten, sier han. 

I tillegg trekker han frem at folk har ulike preferanser, og at det er positivt for konkurransen at man kan se drosjen før man velger å sette seg inn. 

Avinor: – Kan løse mye

Kommunikasjonsdirektør i Avinor, Cathrine Fuglesang Framholt, sier innspillene til Aasmul er gode.

Hun svarer TV 2 skriftlig på forslaget til Aasmul. 

– Avinor får mange forslag og ideer fra flere løyvehavere og sjåfører, og disse tar vi med oss, skriver hun til TV 2.

 Robert Reinlund / TV 2
LYTTER: Ifølge kommunikasjonsdirektøren tar Avinor med seg forslagene bransjen kommer med. Foto: Robert Reinlund / TV 2

Foreløpig skriver hun at systemet har vært i drift i kort tid. Avinor har siden protestene begynte i forrige uke, holdt fast på at de tror det vil gå seg til. 

De har ennå fokus på å løse uenigheten med Norges Taxiforbund, opplyser hun.

– Systemet har vært i drift i kort tid og det tar nok litt tid før det går seg helt til. Vi fortsetter å ha dialog med løyvehavere og sjåfører. Vi kan løse mye når vi snakker sammen, skriver Framholt.

I tillegg har kommunikasjonsdirektøren vært opptatt av at det ikke blir gitt et inntrykk av at kunder er tvunget til å bruke bookingsystemet. 

– Jeg vil gjerne understreke at man ikke må bruke bestillingsautomatene, det er selvsagt mulig å bestille direkte hos sentralene som før. Så de som foretrekker dette, kan fortsette med det, sier Framholt. 

Read Entire Article