En 19 år gammel svensk mann knyttes til en pågående etterforskning om drapsforbund.
Publisert 18.12.2025 09:40 Sist oppdatert 9 minutter siden
Tirsdag ble en 19 år gammel mann fra Sverige hentet i Spania, før han ble utlevert til Norge på bakgrunn av en arrestordre.
I Spania satt han fengslet i en annen sak, men ifølge TV 2s opplysninger knyttes 19-åringen til en pågående og mye omtalt etterforskning om drapsforbund i Vestfold.
Onsdag ble han fengslet i fire uker med brev- og besøksforbud i Vestfold tingrett, siktet for drapsforbund. Fengslingen begrunnes med bevisforspillelsesfare.
Avtale om drap
Påtalemyndigheten mener altså at siktede skal ha vært involvert i en avtale med to eller flere personer om å utføre et drap eller påføre noen betydelig skade.
Han har foreløpig ikke latt seg avhøre.
– Han erkjenner ikke straffskyld, opplyser mannens forsvarer, advokat Christofer Arnø til TV 2.
Jakter flere personer
Påtalemyndigheten mener siktede har handlet som en del av en organisert kriminell gruppe.
«Etterforskningen har pågått i lengre tid, men politiet har oppgitt at det fremdeles gjenstår etterforskningsskritt, herunder å identifisere eventuelle øvrige involverte», skriver retten i fengslingskjennelsen som TV 2 har sett.
Forbund om drap har en strafferamme på inntil 10 års fengsel.
Politiet har foreløpig ikke besvart TV 2s henvendelse.












English (US)