Sp-krav til regjeringen: Vil senke matmomsen

6 hours ago 3



Senterpartiet krever momskutt på mat fra 15 til 10 prosent i forhandlinger om revidert nasjonalbudsjett.

 Eirik Røsvik / VGKREVER KUTT: Trygve Slagsvold Vedum og Geir Pollestad hadde stilt seg opp ved siden av et utvalg matvarer. Foto: Eirik Røsvik / VG
Rapporterer fra Coop Prix på VG-huset Mandag 19. mai kl. 10:28

– Vi mener det er fult mulig å redusere matmomsen fra 15 til 10 prosent. Det avgiftskuttet skal gå ut til norske forbrukere, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.

Han og forhandlingsleder Geir Pollestad møtte mandag pressen utenfor Coop Prix i kjelleren på VG-huset.

Der la de frem sine hovedkrav i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett.

– Lavere avgifter betyr mindre til staten og mer til det norske folk, sier Vedum.

Han mener dette også vil være et godt tiltak for å få ned grensehandelen.

Bilde av Trygve Slagsvold VedumTrygve Slagsvold Vedum

Leder i Senterpartiet og tidligere finansminister

Den tidligere finansministeren sier at en familie med to barn vil spare 7500 kroner på matmoms-kuttet.

For staten vil det bety ni miliarder kroner mindre i inntekter neste år, sier Vedum.

Han nekter å si hvordan dette skal dekkes inn:

– Vi har konkrete forslag. Det vil dere få se senere, sier Vedum.

Forrige torsdag la finansminister Jens Stoltenberg (Ap) frem budsjettforslaget. De må forhandle med Sp og SV for å få flertall for budsjettet i Stortinget.

Bilde av Jens Stoltenberg (Ap)Jens Stoltenberg (Ap)

Finansminister

– Hvorfor foreslo dere ikke dette i regjering?

– Da var vi to partier. Sp vært opptatt av å slutte avg men vi hadde ulike prioriteringer og ulike syn på matmoms, svarer Vedum.

Da Vedum var finsnsminister argumenterte han mot et slikt momskutt. Den gangen sa han at pengene ville «gått rett i lommen på de store dagligvarekjedene».

På pressekonferansen sier Vedum at han har snakket med kjedene.

Like etter pressekonferansen skriver NorgesGruppen i en pressemelding at de vil garantere at prisene reduseres.

– Dersom Stortinget vedtar å redusere matmomsen, så garanterer jeg at vi i våre dagligvarebutikker vil redusere prisene tilsvarende, sier konsernsjef i NorgesGruppen, Runar Hollevik

Se video - klarer Vedum å smake forskjell?

Read Entire Article