Slike som meg fortjener ikke norgespris

2 hours ago 1



DEBATT: Jeg ville helst sluppet å få mye norgespris-støtte på andres bekostning.

Bilde fra da energiminister Terje Aasland (Ap) la fram detaljene om norgespris på en pressekonferanse i fjor. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 40 minutter siden

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

Jeg hadde et innlegg i Aftenbladet 6. februar 2025 der jeg viste til at noen innbyggere ville få mye større fordel av fast strømpris enn andre, og at de som får mest, gjerne er blant dem som trenger det minst. Stor fordel av norgespris får typisk de som lever i romslige boliger uten hjemmeboende barn, har elbil med hjemmelading, og gjerne også hytter. De som får liten fordel per person av norgespris, er typisk barnefamilier som bor nøkternt.

Man kan regne ut hvor mye mer norgespris-støtte man fikk enn gjennomsnittet på 1168 kroner per innbygger for de tre månedene, og overføre differansen til noen som er i motsatt situasjon.

Jeg fikk mer støtte enn snittet

Nå har vi en fasit, i hvert fall for de 3 siste månedene av 2025 da dette har virket. Beløpene man har mottatt i norgespris-støtte, står på strømregningene for hus og hytter som fradrag i det man skal betale. Man kan dele samlet beløp på antall personer i husholdningen, og finne støttebeløp per person. Man kan sammenlikne dette med gjennomsnittet for alle innbyggere i NO2-området, som jeg har beregnet til 1168 kroner med data fra Elhub. Jeg mottok vesentlig mer enn dette, fordi jeg har innrettet meg med større personlig strømforbruk enn gjennomsnittsinnbyggeren.

Det må jeg vel ha lov til, men jeg synes ikke andre skal betale for det. Det gjør de, indirekte, med dagens ordning. Mitt utgangspunkt er at vår store, nedbetalte og offentlig eide vannkraft er et nasjonalt gode som skal gagne hele befolkningen i likt monn. Da får jeg en ufortjent fordel på andres bekostning, og det kjennes ikke bra.

Heldigvis kan man avhjelpe det for sin egen del. Man kan regne ut hvor mye mer norgespris-støtte man fikk enn gjennomsnittet på 1168 kroner per innbygger for de tre månedene, og overføre differansen til noen som er i motsatt situasjon. For eksempel til en barnefamilie i slekta, eller til Frelsesarmeen eller Røde Kors.

Håper dette rettes opp

Mange som kunne trengt det, får nok ingen slike penger. Norgespris med dagens utforming er et unødvendig tilskudd til rekken av offentlige avgifter og tiltak som mest gagner dem som har det bra uansett, på bekostning av mennesker med svak økonomi. Vårt flotte og påkostede konserthus i Stavanger besøkes av få lavinntekts barnefamilier, men mange godt voksne, som for det meste har god økonomi. Tobakksavgifter betales overveiende av personer med lav inntekt. Det finnes relevante grunner for både konserthus og tobakksavgift, men de forsterker forskjellene i nordmenns levekår. Det gjør også norgespris, uten noen relevant grunn.

Da norgespris ble vedtatt i fjor, forelå flere forslag til hvordan det kunne gjøres riktigere, både med fordelingsvirkning og hensyn til strømforsyningen. En får håpe dette blir rettet opp når den nåværende ordningen går ut ved neste årsskifte.

Publisert:

Publisert: 8. februar 2026 13:08

Read Entire Article