-
Skjalg Fjellheim returnerer til journalistikken
Skjalg Fjellheim er ansatt som ny politisk redaktør for Amedia-avisene i Finnmark.
Det skriver Avisa Nordland.
Fjellheim kommer fra stillingen som kommunikasjonsdirektør i Helse Nord, men har tidligere vært politisk redaktør i Nordlys.
I 2024 tok Fjellheim permisjon fra jobben i Helse Nord for å bli statssekretær i Finansdepartementet under Trygve Slagsvold Vedum (Sp).
I februar 2025 gikk Fjellheim tilbake til å jobbe som kommunikasjonsdirektør.
Foto: Simen Wingstad / NRK -
Rykker ut til utagerende person
Politiet rykker onsdag formiddag ut til melding om en utagerende person i Svolvær sentrum.
– Personen hadde forlatt da politiet kom til stedet. Politiet søker i området, opplyser June Strand Jensen i Nordland politidistrikt.
Personen skal ha fremstått som utagerende og kommet med trusler til personer som var på stedet.
-
Starter opp med natteravner på Ørnes
En foreldregruppe på Ørnes i Meløy har valgt å etablere natteravner.
Det skriver Kulingen.
Årsaken skal være at barn synes det er skummelt å ferdes i området på kveldstid.
Natteravning handler om å være til stede for barn og unge når de ferdes ute på kveld- og nattestid.
Foto: lars-bjørn martinsen -
Bodø/Glimt overtar tomt til ny stadion
Gjennom en avtale med Nordland fylkeskommune har Bodø/Glimt sikret tomt til ny stadion på Thalleveiåkeren.
– Glimt får kjøpe tomta, og i tillegg får de et tilskudd til selve stadion på 35 millioner kroner. Med disse bidragene har vi store forventninger til Glimt, sier fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø (H).
Avtalen ble signert 5. desember og gjør Glimt i stand til å realisere drømmen om nytt stadion.
Tomteprisen er takstert til 70 millioner, men klubben slipper å betale fullpris, ifølge fylkesråd for utbygging og eiendom Lise Henriette Rånes (H).
– Noe av årsaken til en fortsatt høy takst er at klubben har flytta matjord, slik at tomta står mer byggeklar. Det skal ikke klubben straffes for, og de kostnadene Glimt har hatt på dette vil derfor trekkes fra tomteprisen i kjøpekontrakten, sier Rånes.
Nettoprisen på tomta vil bli på minimum 57,5 millioner kroner, altså en rabatt på 12,5 millioner.
Daglig leder i Bodø/Glimt Frode Thomassen roser fylkesrådet og fylkestinget for å ha vist stor velvilje og tverrpolitisk støtte for prosjektet, som anses som viktig for hele Nordland.
Foto: Nordland fylkeskommune -
Fare for stengt bru
Hålogalandbrua på E6 i Narvik kan bli stengt på kort varsel på grunn av sterk vind.
Vindmåleren ved Karistrandtunnelen viste vindstyrke på 20 m/s.
Dersom brua blir stengt, så er det omkjøring ved E6/E10 Rombaksbrua.
-
Skal avgjere Flakstad si framtid
8. juni skal innbyggjarane i Flakstad gå til urnene for ei ny folkerøysting, skriv Lofotposten.
I september stemte eit fleirtal av innbyggjarane i Flakstad for at dei skulle utgreie ei samanslåing.
Denne gongen skal dei ta den endelege avgjerda. Vil Flakstad halde fram som eigen kommune, eller vert dei ein del av den nye Vest-Lofoten kommune frå 1. januar 2028.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Stor interesse for vaksine som gir lavere risiko for demens
Innbyggerne i Nordland er blant dem som viser størst interesse for å vaksinere seg mot helvetesild, melder NTB.
Helvetesild er en smertefull virusinfeksjon i huden. Den skyldes at vannkoppeviruset som mange får som barn, blusser opp igjen. Infeksjonen er mest vanlig hos eldre, noe som skyldes en svekkelse av immunitet mot vannkoppeviruset med alderen.
En studie som ble publisert i april, viser at de som hadde fått vaksine mot helvetesild, også hadde 20 prosent mindre risiko for å utvikle demens.
– Dette er en overbevisende studie, sier immunologen Anne Spurkland ved Universitetet i Oslo til Forskning.no.
Så langt i år er det solgt 68.000 vaksiner, mens det i fjor ble solgt 29.000. Vaksinen tas i to doser og kan settes på de fleste apoteker, men krever resept fra fastlegen.
(NTB)
Foto: Terje Pedersen / NTB -
Siste del av E6 Helgeland åpner i dag
10. desember åpner samferdselsminister Jon Ivar Nygård den siste gjenstående delen av E6 Helgeland.
Den nye strekningen Svenningelv-Lien er 10,3 kilometer lang og har 8,5 meters bredde og fartsgrense 90 km/t.
De ulykkesbelastede veistrekkene er nå erstattet med en bredere og rettere standard som skal bedre trafikksikkerheten i regionen.
– Nå får vi en ny framtidsretta standard. Det har vært et spennende prosjekt med mange ting som vi har måtte ta hensyn til.
Det sier prosjektleder i Statens vegvesen, Bård Nyland. Etter 10 år med arbeid kan Nyland puste lettet ut. E6 Helgeland er endelig ferdig.
– Vi har bygd to store broer over to elver. Vi har gått gjennom Norges nest største sølvgruve. I en tunnel kom vi inn i en løsmassesone på 70 meter.
I tillegg har jernbanen blitt bygget om og det er også kommet på plass en helt ny jernbanebro.
Foto: Statens vegvesen -
Glimt-fansen vekker oppsikt i VM: – Aldri hørt et sånt lydnivå
Håndballjentenes VM-kvartfinale mot Montenegro fikk en helt annen ramme enn de hadde turt å håpe på.
Flere hundre Bodø/Glimt-supporterne satte bokstavelig talt farge på Westfalenhalle. De døyver ventetiden til Glimts Mesterliga-oppgjør mot Borussia Dortmund onsdag med en håndballkamp.
De gulkledde varmet opp stemmene og sørget for et liv som skapte stor oppmerksomhet blant de andre tilskuere.
Etter hvert i kampen kom flere kjente Glimt-sanger fra tribunen. Flere på pressetribunen kikket rundt seg med undrende blikk og smil.
Under nasjonalsangen smilte de norske jentene ekstra bredt, og stemningen var en helt annen enn ved de seks tidligere kampene i mesterskapet.
– Jeg har vært i en del haller hvor vi har spilt «Ja, vi elsker», men et sånt lydnivå har jeg aldri hørt i en arena. Til og med når Norge har spilt hjemme, sa Viaplay-ekspert Gunnar Pettersen idet kampen var i gang.
(©NTB)
-
Glimt-trener Kjetil Knutsen avslører sykdomstrøbbel for Glimt før stormøte
Bodø/Glimt har sykdom i troppen foran Champions League-møtet med Borussia Dortmund. Jens Petter Hauge er et usikkert kort.
Det vedgikk Knutsen da han møtte til pressekonferanse i Dortmund tirsdag.
Der ble Glimt-sjefen konfrontert av Avisa Nordland med at Jens Petter Hauge skal slite med sykdom, og det ble antydet at også flere skal hangle.
– Det har vært en lang sesong, og litt sykdom er det. Han kommer til å være på feltet, men vi sparer han fra å være tett på folk. Forhåpentligvis får vi ham på beina til i morgen, svarte Knutsen.
Glimt-sjefen fikk også spørsmål om hva Glimt har lært av å møte flere av Europas beste lag i høst.
Det spørsmålet besvarte sjefen slik:
– Vi har vært på en reise. Det startet i conferenceligaen, og det er for meg å gå på et gymnas. I europaligaen er du kanskje på universitetsnivå. Nå i Champions League føler jeg vi tar en doktorgrad på et vis.
Knutsen er tydelig på at klubben hele tiden forsøker å ta lærdom og å tilpasse seg utfordringene de blitt stilt overfor.
– Det krever mye fra oss på alle områder. Vi ser at vi er litt ferske på dette nivået, og vi må lære fort. Vi går inn i hver kamp med litt mer erfaring og ønske om å utvikle vår identitet, sa Knutsen.
Glimt står med to poeng etter fem kamper i Champions League-debuten.
Foto: Petter Strøm / NRK -
Rykket ut etter melding om røykutvikling på Yara
Brannvesen og politiet rykket onsdag ettermiddag ut til Yara i Gildeskål etter melding om røykutvikling.
Men ifølge politiet fant ikke brannvesenet utslag på varmeutvikling som kunne tyde på brann.
– Formentlig årsak til røykutvikling var støv på varmeelement, skriver oppdragsleder i Nordland politidistrikt, Anders Johansen i en melding.
Politiet avslutter på stedet.
-
Hybelsuksess i Bodø – vil utvide tilbudet
Så langt har Nordland fylkeskommune sitt hybeltilbud til elever på videregående skole i Bodø vært en suksess. Det skriver fylkeskommunen i en pressemelding.
I samarbeid med Student i Nord kunne fylkeskommunen for aller første gang tilby de borteboende elevene et eget tilrettelagt hybeltilbud i høst.
Alle tilgjengelige hybler ble leid ut på kort tid og skolene ønsker nå å utvide tilbudet.
– Her har vi tydeligvis truffet blink, sier fylkesråd for utbygging og eiendom Lise Henriette Rånes (H) i pressemeldingen.
Hyblene for elever på videregående er adskilt fra studentboligene, og ungdommene deler kjøkken med andre videregåendeelever, ikke studenter ved Nord universitet. Det er også miljøarbeidere fra elev- og lærlingtjenesten til stede i hybelbyggene for å støtte elevene gjennom ulike fellesaktiviteter og annet.
Fra miljøarbeiderne ved begge skolene meldes det om stor trivsel blant elevene. De ønsker at hybelordningen blir utvidet, skriver fylkeskommunen.
– Jeg er kjempeglad for at vi har fått etablert hybeltilbudet og at elevene våre trives. Det er svært viktig for oss å gi borteboende elever på videregående skole i Bodø trygghet og en god bosituasjon. Vi vil nå se på mulighetene for å utvide tilbudet- og vil gå i dialog med skolene og Studentinord, sier fylkesråd for utdanning Joakim Sennesvik (H).
Foto: Thor-Wiggo Skille/Nordland fylkeskommune -
Rykket ut til «mistenkelig» bil
Politiet i Ofoten rykket ut rundt klokken 14 til Evenes i forbindelse med at man fikk melding om det som ble oppfattet som en mistenkelig bil i nærheten av forsvarets område ved Evenes flyplass.
– Både bil og fører er kontrollert. Det viste seg å være en misforståelse som gjorde at det virket mistenkelig at bilen var i området. Ingen videre gjøremål for verken Forsvaret eller politiet, opplyser oppdragsleder Anders Johansen i Nordland politidistrikt.
-
Person påkjørt i Bodø
Politiet og ambulanse rykket tirsdag ut til Bodø sentrum etter melding om en påkjørt fotgjenger.
Personen ble tilsett av ambulanse på stedet, ifølge politiet.
De gjennomfører avhør og undersøker hva som skal ha skjedd, skriver oppdragsleder ved operasjonssentralen i Nordland politidistrikt, Anders Johansen i en melding.
-
Arva fryser nettleia, men elavgiften reduseres
Arva holder nettleia stabil fra 1. januar 2026 for kunder i Troms og Nordland. Samtidig reduseres strømregninga noe fra nyttår på grunn av lavere elavgift.
Det skriver Arva i en pressemelding.
– Våre kunder vil merke at strømregninga går ned på grunn av lavere elavgift. Dette er ikke en del av nettleia, men Arva er pålagt å kreve inn avgiften på vegne av myndighetene, sier administrerende direktør i Arva, Eirin Kjølstad.
Elavgiften går ned med 2,95 øre og får ny sats på 7,13 øre per kWh. For en husstand som bruker 20.000 kWh i året, vil reduksjonen utgjøre rundt 590 kroner per år, skriver Arva.
Nettleia forblir altså på samme nivå i 2026 som den har vært i 2025, men den vil øke fra 2027.
Statnett varsler økt tariff i transmisjonsnettet fra 2027 på grunn av behov for mer kapasitet.
– Nettkundene må derfor forvente at nettleia vil stige i årene fremover, sier Kjølstad.
-
Ni fikk forelegg i Lofoten
Utrykningspolitiet har hatt laserkontroll på Skullbru på E10 i Vestvågøy i Lofoten.
I 60-sonen skrev politiet ut i alt ni forenklede forelegg.
Den høyeste hastigheten ble målt til 80 km/t, skriver politiet.
-
Dette sier Dortmund om Glimt
Borussia Dortmunds manager Niko Kovač møter pressen før onsdagens kamp mot Bodø/Glimt, sammen med Julian Brandt.
-
Venner involvert i knivstikking
Natt til mandag ble en ung mann knivstukket i et boligområde i Narvik. En annen ung mann ble siktet for grov kroppsskade i forbindelse med saken.
De to involverte har nå forklart seg for politiet.
Politiadvokat Hedda Hovda Skaug sier til Fremover at de to unge mennene har omtalt hverandre som venner.
De har videre forklart at de hadde inntatt rusmidler i forkant av hendelsen.
I tillegg til å ha avhørt de to impliserte, er også flere vitner avhørt.
– Vi begynner å danne oss et bilde av det som har skjedd, sier Skaug til avisen.
Foto: Frank Nygård / NRK -
Karl Glad Nordahl er død
Mangeårige eier og redaktør i Bladet Vesterålen Karl Glad Nordahl gikk bort på mandag, skriver avisa.
Nordahl ble 93 år gammel.
Nordahl beskrives som en bauta innenfor den nordnorske medieverdenen.
– Karl blir husket som en av de mest markante nordnorske redaktørene, sier Morten Berg-Hansen som er redaktør i Bladet Vesterålen.
Nordahl begynte i jobben som ansvarlig redaktør i Bladet Vesterålen i 1961 og fratrådte 1.november i 2008.
Spilles av
Kontraster før gullkampen
Neste


























English (US)