Latvisk kringkaster:
– Grunn til å tro at skaden skyldes ytre påvirkninger.
Publisert 26.01.2025 15:16 Sist oppdatert 2 minutter siden
En undersjøisk kabel mellom Latvia og Sverige er blitt ødelagt opplyser selskapet Latvian State Radio and Television Center (LVRTC) til den latviske kringkasteren LSM.
– Foreløpig er det grunn til å tro at kabelen er betydelig skadet og at skaden skyldes ytre påvirkninger, sier kommunikasjonssjef Vineta Sprugaine i LVRTC.
Skaden ble oppdaget da det ble registrert forstyrrelser i dataoverføringen mellom Ventspils og Gotland. Foreløpig fører skaden til forsinkelser i dataoverføringer.
Det latviske sjøforsvaret har kontaktet Nato-allierte, deriblant Sverige, i forbindelse med hendelsen, skriver LSM.
Aftonbladet skriver at det svenske forsvarsdepartementet jobber med å få oversikt.
Kabelen ligger mer enn 50 meter under havet. Sjøforsvaret er sendt ut til for å undersøke et skip som kan ha vært involvert.