Rystende svenskesmell da Øyre Slind seiret: – Skal ikke være mulig

2 hours ago 2



Frida Karlsson åpnet steinhardt, men sprakk fullstendig utover i løypen. Ekspertene måpte av de svenske stjernenes sprekk.

1 av 2Foto: Terje Pedersen / NTB

  • Synne Sofie Christiansen, VG

Publisert: 29.12.2025 15:38 | Oppdatert: 29.12.2025 15:55

Frida Karlsson ledet med over åtte sekunder til Astrid Øyre Slind på passeringspunktet 2,1 kilometer på 10 kilometeren i Tour de Ski.

Men etter halvveis gått 10 kilometer hadde situasjonen fullstendig snudd.

Karlsson lå hele 12,7 sekunder bak Øyre Slind, som til slutt vant rennet. Det fikk NRKs eksperter til å måpe.

– Hva er det de har gjort med skiene sine i dag. Det skal ikke være mulig. Det er syv-åtte minusgrader i snøen. Det er isklister og tørr blåboks. Det kan ikke være komplisert, er den brutale dommen fra NRKs Fredrik Aukland på NRK Sport radio.

1 av 2Foto: MAXIM THORE / Bildbyrån

Også for svenske Ebba Andersson ble det en tung dag i sporet. Hun gikk i mål 52,9 sekunder bak Øyre Slind. Det til tross for at Andersson ble verdensmester på akkurat denne øvelsen.

– Det glipper og det glipper, sier NRKs Jann Post.

Foto: MAXIM THORE / Bildbyrån

Ved målgang hadde Slind gått inn hele 35,7 sekunder før Karlsson.

– Det var en deilig rygg å ta igjen, for Karlsson pleier å sette en standard, så å gå forbi henne var deilig, sier Øyre Slind til Viaplay.

Et meget sterkt resultat, også med tanke på at hun ikke har gått klassisk stil på lengre tid grunnet en vond akilles.

– Jeg kjenner at det funker bra og at hælen funker bra. Det var godt å gå klassisk og godt å stå øverst – det gir selvtillit. Det har ikke vært full klaff enda og det er godt å vite at man kan slå alle, sier Astrid Øyre Slind til Viaplay.

– Hun har disponert løpet sitt helt perfekt i dag. Turte å holde igjen litt i starten, det gjorde ikke Frida Karlsson, sier Aukland.

Østerrikske Teresa Stadlober var nærmest med syv sekunder bak.

Amerikanske Jessie Diggings hadde også en ny god dag som nummer tre, og ligger godt an med tanke på sammendraget i Tour de Ski.

Read Entire Article