– Alle, selv de klokeste mennesker, kan være dumme, sier Gustav Jørgensen.
Han har kommet seg hjem fra sykehus, for andre jul på rad. Også i fjor tilbrakte han nemlig romjula innlagt, av samme grunn:
Betennelse i galleblæra.
Høyt mattempo
For selv om vi elsker det jula har å tilby av god mat og drikke, kan galleblæra bli irritert av det.
I fjor ble Jørgensen dårlig i løpet av natta. Han fikk ikke sove, og ble slapp. Han dro til legevakta, og ble umiddelbart innlagt på sykehus.
– I år kjørte jeg rett til Drammen sykehus, og ble der i to netter. Jeg hadde vondt, men det var vondere i fjor, sier han.
Gustav Jørgensen forteller at han er opptatt av å spise sunt, men i jula er det vanskelig å holde igjen. Han er spesielt glad i pinnekjøtt.
– Og så er jeg veldig flink til å spise raskt, og det skal man jo ikke gjøre.
Økt pågang på legevakta
Galleblæra tar imot galle fra leveren, og hjelper til med fettfordøyelsen. Noen kan få betennelse i galleblæra etter et stort måltid. Symptomene er taktvise smerter i øvre del av magen, kvalme, oppkast og feber, skriver Norsk Helseinformatikk.
Feit og tungfordøyelig mat, store porsjoner og uregelmessige måltider kan gi magetrøbbel.
Hilde Sveinsson Fosnæs er leder på Drammen legevakt, og hun bekrefter at Gustav Jørgensen slettes ikke er alene om å gå på en smell i jula.
Hilde Sveinsson Fosnæs forteller at de har hatt mange innom med magevondt.
Foto: Jan-Erik Wilthil / NRK– Det har vært økt pågang av folk med magerelaterte problemer, blant annet betennelse i galleblæra eller syrerelaterte problemer. Det har en sammenheng med den feite maten vi får i oss, sier hun.
De ser det samme på denne tida hvert år.
Galleblæra er ikke livsnødvendig, og den blir ofte fjernet kirurgisk ved gjentatte hendelser.
Hver dag produserer leveren en halv til en liter med gulgrønn galle, som går til galleblæren.
Foto: NEWTON / NRKIkke på diett
Gustav Jørgensen er i god form nå, og håper han har lært.
– Er du på en diett nå?
– Nei, nei. Det viktigste er at jeg spiser rolig, slik at kroppen eller galleblæra får tid til å ordne opp.
Han håper på pinnekjøtt også neste jul.
– Nå tar de nok bort galleblæra. Det er nesten helt problemfritt, men du skal ta hensyn også da. Så det viktigste er at jeg uansett spiser saktere.
Publisert 31.12.2025, kl. 07.39
















English (US)