Regjeringen vil kaste ut kriminelle før de har gjort noe galt

1 hour ago 1



Regjeringen vil utvise utlendinger som kan komme til å begå straffbare handlinger i Norge, selv om de ikke ennå er straffet her i landet.

Justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) vil utvise innvandrere som kan komme til å begå kriminelle handlinger i Norge. Foto: Fredrik Varfjell / NTB / POOL

Publisert: 26.01.2026 22:41

Regjeringen hastebehandler en ny instruks som gjør dette mulig uten at det behandles i Stortinget først.

– Vi utvider nå adgangen til å utvise i tilfeller der det er konkrete holdepunkter for at personen tilhører et kriminelt nettverk og utgjør en ekstraordinær kriminalitetstrussel, selv om personen ennå ikke har begått straffbare handlinger i Norge, sier justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) til VG.

Før jul la statsminister Jonas Gahr Støre fram sin plan for Norge, som blant annet innebar flere innstramminger i innvandringspolitikken.

Grensekontrollen skulle også skjerpes, og reglene for bortvisning skulle gjennomgås for å sikre at utlendinger som begår kriminalitet, blir sendt ut av landet.

Det gikk også fram at regjeringen vil utvise personer som kan begå straffbare handlinger i Norge, selv om de ikke ennå er straffet i Norge. Det er dette punktet som nå altså hastebehandles.

Read Entire Article