Politiet ber folk holde seg inne: – Det blåser gjenstander rundt i hele Nordland

3 hours ago 1



Akkurat nå

E6 over Saltfjellet er stengt. Flere enn 18.500 husholdninger er uten strøm. 3. juledag er det ventet voldsomme vindkast i deler av Norge.

Fra farevarselet. Kartet viser Nordland og deler av Sør-Troms. Foto: Varsom.no
  • Nicholas Bergh

Flere steder i Norge har opplevd kraftig uvær fredag og lørdag. Aller verst er vinden i Nord-Norge.

Nordland politidistrikt får mange henvendelser:

– Det er varslet om tak som løsner, trær som er veltet over vei, trampoliner og løse eiendeler som flyr, skriver operasjonsleder Ina Kristin Selfors i politiloggen.

Hun anbefaler folk å «avvente å gå utendørs til vinden har roet seg».

– Det blåser gjenstander rundt i hele Nordland. Det kan være fare for at personer blir skadet.

E6 over Saltfjellet ble stengt for all trafikk natt til lørdag. Årsaken er uværet.

Ifølge NTB var åtte flyvninger, i Nord- og Midt-Norge, allerede kansellert ved 6-tiden.

Garasje tatt av vinden

Kystområder i Nordland er spesielt hardt rammet.

Slik så det ut på E6 ved Sørelva i morgentimene lørdag. Foto: Statens vegvesen

I Hemnes ble en garasje tatt av vinden i natt, slik at den sperret noe av en vei. Politiet har ikke meldt om personskader.

Fredag (2. juledag) ble det sendt ut oransje farevarsel om kraftig vind. «Det ventes lokalt svært kraftige vindkast på 35–44 m/s fra nordvest og nordlig retning», skriver varsom.novarsom.noDrives av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) i samarbeid med Meteorologisk institutt, Statens vegvesen og Bane Nor i sitt farevarsel.

De melder også at det «kan hende» det blir orkan. Den sterkeste vinden skal komme i Lofoten, Vesterålen og Salten.

– Vurder konsekvensene av å reise

Ifølge strømstanskartene til Arva og Linea er flere enn 18.500 husholdninger nå uten strøm i Nordland.

Uværet får også store konsekvenser for trafikken.

Fergeavganger, veier og broer vil kunne bli stengt på kort varsel. Alle ferjer fra Bodø, Røst, Værøy og Moskenes er innstilt lørdag. I tillegg er altså E6 over Saltfjellet stengt.

Statens vegvesen oppfordrer alle til å respektere rødt lys og stengte veier, fordi det er fare for liv og helse om man ikke gjør det.

– Vurder konsekvensene av å reise og sjekk forholdene på Vegvesen trafikk hvis du må ut på tur, advarer avdelingsdirektør for drift og vedlikehold nord Oddbjørg Mikkelsen på vegvesen.no.

Read Entire Article