Kort tid før politiet fikk melding om høye smell i området rundt Godliaskogen i Oslo, skal telefonen til Metkel Betew ha blitt slått av.
- Ola Haram
- Christina Quist
- Hanna Espevik
- Jørgen Braastad (foto)
- og 1 tilvis færre
Kortversjonen
- Metkel Betew, kjent fra Nokas-ranet, ble funnet skutt og drept på Oppsal i Oslo skjærtorsdag kveld.
- Politiet mener drapet kan ha vært planlagt og etterforsker konflikter rundt Betew.
- Ingen er foreløpig pågrepet, og politiet ber om tips fra personer som kan ha sett eller hørt noe.
Derfra gikk det ikke lang tid før han ble funnet skutt og drept i et skogholt i det rolige boligstrøket på Oppsal skjærtorsdag kveld.
46-åringen er mest kjent som en av flere som stod bak Nokas-ranet i Stavanger i 2004.
VG får opplyst at Betew snakket med en venn klokken 19 torsdag kveld, og at 46-åringen fremstod helt normal i denne samtalen.
Men kort tid etter, en gang mellom klokken 20.00 og 21.00, skal telefonen ha blitt slått av. Siden skal ingen ha fått kontakt med ham.
Ikke lang tid senere - klokken 22.15 - varslet flere i nabolaget om at de hadde hørt høye smell i området rundt Godliaskogen.
– Det er et svært brutalt drap vi står overfor. Åstedet bærer preg av det som har skjedd, uttalte politiinspektør i Oslo-politiet, Grete Metlid, langfredag.
Polititeori: Drept på grunn av konflikt
Etter at politiet fikk meldingene om de høye smellene, sendte de opp en drone i Oppsal-området.
Ved hjelp av denne fant de Betew livløs i skogen like før klokken 23. Han ble erklært død på stedet.
Det er ikke kjent hvorfor den mye omtalte Nokas-raneren var i området rundt Godliaskogen denne kvelden, eller om han hadde avtale om å møte noen i området.
VG har kartlagt alle drap fra år 2000 til i dag. Se oversikten her:
Foreløpig er ingen pågrepet eller siktet for drapet. Men politiet har opplyst at de nå saumfarer miljøet rundt Betew for å finne svar på hvem som har drept ham - og hvorfor.
En av politiets teorier er at han ble drept som følge av en pågående konflikt.
– Vi tror ikke at Betew var et tilfeldig offer. Drapet bærer preg av å være målrettet, har Metlid sagt.
Foto: Tore Kristiansen / VG
Politiet utelukker ikke at drapet kan ha vært planlagt, og at det derfor kan ha vært gjort rekognoseringer og forberedelser i forkant.
De ber derfor om hjelp fra personer som kan ha sett eller hørt noe området i tiden før drapet. Metlid ønsker ikke å sette noe tidsrom for eventuelle slike observasjoner.
– Dette kan være viktig informasjon å spore videre i denne saken, sier Metlid.
VG har vært i kontakt med politiinspektør Grethe Lien Metlid i Oslo politidistrikt langfredag kveld, som sier at de ikke har noe nytt å gå ut med i saken på nåværende tidspunkt.
– Var forelsket og positiv
VG skrev tidligere langfredag om Johan Lothe, som har hatt jevnlig kontakt med Betew det siste året. Han leder Wayback Oslo, en organisasjon som hjelper innsatte tilbake til samfunnet. Lothe møtte Betew rett før påskeferien.
– Dette er et kjempesjokk. Jeg tenker over om det er noe jeg burde lagt merke til, men det er det ikke. Han sto stødigere i seg selv den siste tiden.
Lothe forteller at han virket fornøyd med livet, og at Betew nylig hadde fått seg en kjæreste.
– Han var forelsket og positiv de siste ukene.