Opp mot 1 million fisker er døde på grunn av algeoppblomstring i Nordland og Troms

2 hours ago 2



Algeoppblomstring har ført til at store mengder fisk er døde hos oppdrettere i Nordland og Troms. Foreløpig er det anslått at 1 million fisker er døde.

Publisert: 19.05.2025 09:21

Fiskeridirektoratet opplyser at de følger utviklingen tett og er i løpende dialog med berørte aktører.

Det har vært utfordringer med håndtering av død fisk, men alle oppdretterne har opplyst at de har hatt kontroll på situasjonen, opplyser direktoratet.

– Det er foreløpig estimert fra oppdretterne opp mot 1 million død fisk, hvorav 250.000 er smolt. Det pågår fortsatt opprydding i merder der fisk har sunket til bunnen, og tallet på død fisk kan bli høyere, sier Arnt Inge Berget, seksjonssjef for seksjon akvakulturtilsyn og veiledning i Fiskeridirektoratet.

Read Entire Article