Trump til pressen søndag kveld:
Natt til mandag norsk tid kommer Trump med flere oppsiktsvekkende uttalelser om bord på presidentflyet på vei til Washington.
Publisert 05.01.2026 02:20 Sist oppdatert 4 minutter siden
Natt til mandag kom Trump med flere uttalelser om Latinamerika da han snakket med reportere om bord på presidentflyet på vei fra Florida til Washington:
Han er klar til å angripe Venezuela igjen hvis det blir nødvendig. Operasjon Colombia høres ut som en «god idé». Noe må gjøres med Mexico, og Cuba står for fall, sier Trump til nyhetsbyrået Reuters.
Han gjentar også at USA må ha Grønland, på grunn av nasjonens sikkerhet.
Han varsler også at Iran kan vente seg reaksjoner, dersom demonstranter i landet blir drept.
Saken oppdateres løpende
Hvis Venezuela ikke «oppfører seg» …
Først uttaler han seg om Venezuela:
– Vi var klare for en bølge nummer to, helt klare til å dra, men jeg tror ikke vi trenger det, sier han. Han legger til at USA har å gjøre med folk som akkurat har tatt over makten.
Akkurat nå oppfatter han det som viktigere å «reparere» Venezuela, enn å sette i gang et valg. Men hvis de ikke «oppfører seg», kommer vi til å gå inn med et angrep nummer to.
– Vi trenger full adgang. Vi trenger adgang til oljen og til andre ting som gjør at vi kan gjenoppbygge landet deres, sa Trump til reportere ved Air Force One.
Trump avviste en kommentar han kom med til The Atlantic tidligere i dag, om at Rodriguez ville stå overfor en verre skjebne enn Maduro hvis hun ikke gjør «det rette». Han forklarte ikke nærmere hva han mente med det.
– Jeg trenger ikke å si det til dere. Jeg sier bare at hun vil stå overfor en situasjon som antakelig er verre enn den Maduros, fordi, du vet, Maduro ga opp med en gang, sa Trump.
Han legger til at Rodriguez samarbeider. Han avviste at Rodriguez har gjort motstand mot USA, til tross for hennes kommentarer om at operasjonen er et åpenbart brudd på internasjonal rett og på Venezuelas selvstendighet.
– Du hører en annen person enn jeg hører, sa Trump, som la til at han ikke har snakket direkte med Rodriguez.
Han sier de må reparere landet før det kan bli aktuelt med et valg i Venezuela.
– De vil gå til valg på det rette tidspunktet, sier han, før han vender oppmerksomheten mot nabolandet Colombia.
«Operasjon Colombia»
– Colombia er veldig sykt også, det styres av en syk mann som liker å lage kokain og selge det til USA. Han kommer ikke til å fortsette med det veldig lenge, sier Trump.
Da reporterne på stedet stilte oppfølgingsspørsmål om hva han mente, om det kan komme en «Operasjon Colombia» i framtida, svarte Trump:
– Det høres bra ut, sier Trump.
Cuba og Mexico
Så er det Mexicos tur til å få beskjed:
– Vi må gjøre noe med Mexico, sier Trump.
Han legger til at Cuba ser ut til å stå for fall.
Trump har tidligere uttalt at flere av de drepte i USAs angrep på Venezuela var cubanere. Søndag kveld bekrefter Cuba at 32 cubanere ble drept da Maduro ble hentet ut.
I Havana er det erklært to dagers landesorg den 5. og 6. januar til ære for borgerne som ble drept i USAs raid. Det melder nyhetsbyrået Reuters.
Trump legger til at det er usannsynlig at amerikansk militære vil involvere seg i Cuba, siden det ikke vil være nødvendig.
– Det er like før Cuba er nede for telling, sa han.
Trump kom med tilsvarende antydninger rundt Colombia, Cuba og Mexico også tidligere i helgen.
– Iran vil bli rammet hardt
Iran kommer til å bli rammet hardt av USA hvis flere demonstranter blir drept i landet, sier Donald Trump.
– Vi følger svært nøye med. Hvis de begynner å drepe folk slik som de har gjort før, så tror jeg at de kommer til å bli rammet meget hardt av USA, sa Trump.
Demonstrasjonene i Iran går nå inn i sin andre uke. Menneskerettsgrupper har meldt om minst 16 drepte siden forrige søndag.
Saken oppdateres





English (US)