Omfattende trafikkontroller i forbindelse med ACR Motorfestival

4 hours ago 5



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 22. juni 2025 kl. 19:09

    Omfattende trafikkontroller i forbindelse med ACR Motorfestival

    To av 500 kontrollerte førere er anmeldt for ruskjøring på E6 på strekningen mellom Saltdal og sør for Mo i Rana, opplyser Mads Bernhoft i Politiet i Nordland.

    I tillegg er det skrevet 65 forenkla forelegg og seks førerkort er hastighetsovertredelser

    Høyeste hastighet målt var 152 km/t i en 90 sone.

    ACR Motorfestival har denne belgen blitt arrangert i Mo i Rana. Politiet har derfor rettet kontroller mot veiene til og fra banen Arctic Circle Raceway.

    en mann som bruker et kamera

    Foto: Lise Åserud / NTB
  • 22. juni 2025 kl. 17:46

    Ny støtte til direkteflygninger fra Evenes

    Visit Vesterålen og Visit Narvik har nå fått støtte fra Sparebankstiftelsen 68° Nord Bidraget til å styrke internasjonale direktetilbud til flyplassen på Evenes, skriver VOL.

    Målet med satsingen er å styrke den internasjonale posisjonen i regionen, og å gjøre Nord-Norge mer tilgjengelig for turister, næringsliv og innbyggere.

    Arbeidet har allerede pågått i et par år, med etablerte direkteruter fra Europa gjennom selskaper som Discover Airlines, Edelweiss, EasyJet, SAS og Austrian Airlines.

    Harstad/Narvik lufthavn Evenes

    Foto: Henrik Einangshaug / NRK
  • 22. juni 2025 kl. 15:54

    Bindal sletter mer studielån

    Kommunestyret i Bindal vedtok nylig å høyne summen for nedskriving av studielån fra 8000 til 10.000 kroner i tre år, skriver Brønnøysunds Avis.

    Med andre ord blir det nå mulig å få 30.000 kroner skrevet av studielånet for dem som bor i kommunen. Målet er at unge med offentlig godkjent utdanning eller fagbrev skal slå seg ned i kommunen.Ordningen gjelder lån i Statens lånekasse og for personer som ved utløp av årlig søknadsfrist ikke har fylt 40 år.

    – Hadde det ikke vært for at staten ga disse pengene, så hadde Bindal kommet til å foreslått mer pengebruk. Økningen fra 8000 til 10.000 er ikke så høy, men summen blir jo bra, sier kommunedirektør Knut Toresen til avisa.

    Bindal er også én av kommunene i statens nye ordning med nedskriving av studielån. Fra 1. januar kan personer som bor i en av de 189 distriktskommunene som er omfattet av ordningen, få slettet 25.000 kroner i året av studielånet sitt.

    En grønn åker, noen hus, vann og fjell i bakgrunnen. Bindalseidet, Bindal kommune, Nordland.

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr
  • 22. juni 2025 kl. 13:43

    Kjørte uten førerkort –  anmeldes av politiet

    Politiet har stansa en bil på riksveg 80 ved Valnesfjord i Fauske der fører ikke hadde førerkort.

    – Anmeldes og får, naturlig nok, ikke kjøre videre, skriver operasjonsleder i politiet i Nordland Remi Johansen.

  • 22. juni 2025 kl. 13:37

    Kommunen går aktivt ut og etterlyser boliger til flyktninger

    Vestvågøy kommune går nå aktivt ut og etterlyser boliger til flyktninger.

    – Har du bolig til leie for flyktninger? Det er stadig behov for flere utleieboliger til flyktninger. For å klare å bosette alle som har behov, trenger vi din hjelp, skriver kommunen på sin hjemmeside.

    De påpeker at situasjonen knytta til krig i Europa fører til at kommunen fortsatt har behov for bolig for personer på flukt.

    – Dersom du har bolig tilgjengelig for utleie setter vi pris på din hjelp, heter det.

    Områdene det etterspørres boliger i er:

    Ballstad, Gravdal, Leknes, Fygle, Bøstad og Stamsund.

    Flyktningenheten har fått opprettet ei «landingsside», der boligeiere nå kan registrere boligen, eller boligene, man kan tilby.

    Der må det oppgis boligtype, antall soverom og om det er tillatt med husdyr.

    – For å oppfylle bosettingstallet for i år, har vi behov for flere boliger, skriver kommunen, og viser til at det er vedtatt å bosette 50 flyktninger i 2025.

    Flyktning- og innvandrerenheten vil ta kontakt med de huseierne som har et tilbud som kan passe de som kommer, opplyser Vestvågøy kommune.

    Lofotposten skrev først om saka.

  • 22. juni 2025 kl. 12:22

    To erfarne turgåere døde i fjellet – nå stenger de fjellsida

    I april mista to erfarne guider i den svenske turistforeninga livet i fjellet Kebnekaise.

    Alle guida turer via østsiden på Kebnekaise stanses. Årsaken er økende rasfare og dramatisk endrede forhold i fjellet, melder den svenske avisa NSD.

    Nå fjerner de sikringsvaierne og stenger fjellsiden.

    – Vi mista to erfarne kolleger i en ulykke i fjellet, men det er ikke hovedårsaken til at vi stenger ruta, sier Maria Persson, operativ fjellsjef i STF til NSD og legger til:

    – Det er først og fremst de forandrede forholdene i fjellet og miljøet der som ligger bak avgjørelsen om å stenge ruta. (kilde: Fremover)

  • 22. juni 2025 kl. 11:16

    Meteorologene: – Stort sett pent vær på sankthansaften

    Det ser ut til å bli fint vær for sankthansfeiring og båltenning i morgen i Nordland.

    Meteorologene melder om nordøst eller østlig bris, i Lofoten og Vesterålen nordøst liten kuling utsatte steder.

    – Skya og perioder med litt regn i sør, i nord stort sett pent vær.

    (Bildet er fra Raftsundet på lørdag.)

    For hele Sør-Norge. melder meteorologene at det er venta regnbyger med mulighet for lyn.

    Dette er varselet for Nordland i dag, søndag:

    «Skiftende bris, fra i ettermiddag nordøst frisk bris på kysten. Først på dagen skya eller delvis skya i nord, ellers mye pent vær. I kveld tilskyende i sør.»

    Viser ei rød lita bygning, fjord og mektige fjell i bakgrunnen.

    Foto: Marit Andreassen
  • 22. juni 2025 kl. 10:15

    Politiet ble forbikjørt av elsparkesykkel

    I Bodø ble politiet forbikjørt av en elsparkesykkel natt til søndag. Føreren ble stansa.

    Det er mistanke om at elsparkesykkelen hadde høyere hastighet enn tillatt.

    Elsparkesykler skal være utstyrt med en hastighets- sperre som gjør at du ikke kan kjøre fortere enn 20 km/t.

    – Sparkesykkelen er beslaglagt, og føreren er avhørt på stedet, opplyser operasjonsleder i Nordland politidistrikt June Strand Jensen. Politiet oppretter sak.

    Tidligere lørdag kveld var det en annen hendelse med elsparkesykkel i Bodø. I forbindelse med et trafikkuhell i et gangfelt, ble en mann i 20-årene tatt for promillekjøring med elsparkesykkel.

  • 22. juni 2025 kl. 09:33

    Norsk lønn til sjøs er vedtatt

    Stortinget har vedtatt nye lovendringer som sikrer at arbeidstakere på skip i norske farvann og på norsk sokkel, skal ha norske lønnsvilkår, skriver regjeringa i en pressemelding.

    I nord har politikere og næringsliv fryktet at det kan føre til at reiselivsbedrifter går konkurs.

    Men fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss sier dette sikrer rettferdig lønn og like konkurranseforhold i norsk maritim sektor.

    fiskeriminister

    Foto: NRK
  • 22. juni 2025 kl. 08:36

    Kjørte inn i lyktestolpe – fører til legevakta

    Siste kl 11.15: Politiet oppretter sak.

    Politiet melder søndag morgen om et kjøretøy som har kjørt i en lyktestolpe i Mo i Rana.

    – Fører er dratt på legevakta. Politiet gjør undersøkelser i saka, skriver politiet.

  • 22. juni 2025 kl. 08:33

    Moped kjørte av veien – mistanke om promille

    I Rana måtte politi og ambulanse rykke ut etter melding om en moped som hadde kjørt av veien i Grønfjelldalsveien. Føreren ble frakta til legevakt.

    – Mistanke om promillekjøring. Bevissikring utført og politiet oppretter sak, skriver operasjonsleder June Strand Jensen.

  • 22. juni 2025 kl. 08:27

    Politiet om natta: – Utagerende person hadde forsøkt å slå etter vektere

    I Bodø har politiet bistått vektere med utagerende person. Han hadde forsøkt å slå etter vektere på stedet, og ble tatt med inn i arrest. Mannen blir anmeldt for ordensforstyrrelse og forulemping av politiet, opplyser operasjonsleder June Strand Jensen.

    Også på Fauske fikk politiet i natt melding om utagerende gjest på et utested. Da politiet kom til stedet var personen berusa, men rolig. Person forlot utestedet sammen med politiet. Ingen ble skada, ifølge politiet.

    På Sortland fikk politiet ved midnatt melding om amper stemning på torget mellom flere personer. Politiet har vært på stedet.

    – Hadde vært en del krangling, men ingen vold. En person fikk pålegg om å holde seg borte fra sentrum resten av natta, skriver politiet i Nordland.

  • 21. juni 2025 kl. 21:46

    Meløy og Saltdal skal samarbeide om akutt barnevernvakt

    Meløy kommunestyre vedtok denne uken enstemmig å inngå i en prøveordning om vertskommunesamarbeid for akutt barnevernsvakt sommeren 2025, skriver Kulingen.

    Saltdal kommune ta over det operative ansvaret for barnevernets akuttberedskap i Meløy i tre uker.

    – Årsaken til at vi vil inngå et samarbeid med Saltdal, er fordi vi de siste årene har slitt med å ha en forsvarlig vaktordning i Meløy, sa kommunedirektør Arne Johansen under møtet.

    Sårbar bemanning har ført til økt bruk av kostbare konsulenttjenester. Kommunen håper nå at interkommunalt samarbeid kan gi bedre faglig kvalitet og mer bærekraftige løsninger.

    Meløy rådhus.

    Foto: Kasper Holgersen
  • 21. juni 2025 kl. 20:55

    Turgåer hentet av SAR Queen

    SAR Queen måtte rykke ut etter at en turgåer hadde snublet og skadet seg lørdag kveld, skriver Lofotposten.

    Hendelsen skjedde ved Ramberg i Flakstad kommune. Flere forbipasserende skal ha bistått den skadde turisten, blant annet en sykepleier.

    – Vedkommende er nå fraktet til Gravdal og vil bli tatt hånd om av helse, sier Tore Hongset ved Hovedredningssentralen Nord-Norge til avisa.

  • 21. juni 2025 kl. 20:09

    Overlegen Bodø/Glimt seier

    Bodø/Glimt vinner 3-0 mot serietoer Brann etter en dominant forestilling på Aspmyra stadion!

    Ole Didrik Blomberg forlot Brann til fordel for Bodø/Glimt i vinter, og allerede etter fem minutter skulle bergenseren hugge til mot gamle lagkamerater.

    Kasper Høgh satte ballen i mål to ganger i løpet av første akt – den første gangen ble danskens mål underkjent av VAR, men på forsøk nummer to skulle VAR komme storscoreren til gode.

    Ulrik Saltnes stanget ballen via undersiden av tverrligger og sikret Bodø/Glimts tredje mål i det 47. minutt.

  • 21. juni 2025 kl. 18:10

    Trafikkuhell i Bodø – promillekjøring med elsparkesykkel

    En mann i 20 årene er tatt for promillekjøring med elsparkesykkel etter en trafikkuhell i et gangfelt i Bodø sentrum, melder Politiet i Nordland.

    Ingen andre personer var involvert.

    Mannen fremstilles for bevissikring og sak opprettes.

  • 21. juni 2025 kl. 17:52

    Følg oppgjøret mellom Bodø/Glimt og Brann

    Brann har ankommet Aspmyra for å møte Bodø/Glimt i den 10. serierunden av Eliteserien 2025.

    Det er store forventninger knyttet til kampen mellom fjorårets gull- og sølvvinnere.

    Bodø/Glimt inviterer til kamp som nummer fem på tabellen med 16 poeng. De tilreisende fra Bergen reiser nordover med en foreløpig 2. plass med 23 poeng.

    Du kan følge kampen her.

    en gruppe fotballspillere i en kamp

    Foto: Paul S. Amundsen / NTB
  • 21. juni 2025 kl. 16:34

    Nordland kan bli værvinner på sankthans

    For store deler av Norge vil sankthansaften førstkommende mandag være en våt affære, ifølge statsmeteorolog Pernille Borander.

    Først når man har beveget seg nordover til Nordland og Troms er det gode sjanser for sol.

    – Det ligger an til at nord i Nordland kan det bli en ganske fin dag med en del sol, det samme gjelder lenger nord, i Troms, sier Borander, som etter en liten tenkepause sier at grensen mellom det våte været og solgløttene nok går ved Bodø, sier Borander til nyhetsbyrået NTB.

    Bodø

    Foto: NRK
  • 21. juni 2025 kl. 13:53

    Pride-parade: – Skal vite at de trygt kan flagge for mangfold og inkludering

    I Bodø har det i dag vært pride-parade gjennom byen i dag. Over hele landet har pride vært feira denne uka.

    Pride er feiring av skeiv kjærlighet og kjønns- og seksualitetsmangfold.

    I en uttalelse vedtatt på fylkestingets møte i Sandnessjøen denne uka, gikk et samla fylkesting tydelig ut til forsvar for retten til å flagge med regnbuefargene.

    – Kommunene i Nordland skal vite at de trygt kan flagge for mangfold og inkludering, sier Håkon Møller fra Miljøpartiet De Grønne i ei pressemelding.

    Han tok initiativ til uttalelsen, som ble vedtatt under fylkestingets møte i Sandnessjøen.

    Stort regnbueflagg, paroler og folk som går i parade gjennom byen

    Foto: Sunniva Grimstad Hestenes / NRK
  • 21. juni 2025 kl. 13:06

    Fikk tips om to biler som kappkjørte: – De holdt sinnssyk fart

    Politiet reagerte da fikk tips om to biler som kappkjørte ved flyplassen på Evenes sist torsdag.

    Politistasjonssjef i Harstad, Ronny Kristoffersen, sier til avisa iHarstad at de hadde flere trafikkoppdrag torsdag, og at ett av oppdragene dreide seg om kappkjøring ved flyplassen.

    – Det var snakk om to biler av typen BMW. Tipser sa at de holdt sinnssyk fart., sier han til avisa.

    Men det ble bomtur for politiet da de rykka ut for å finne bilene.

    – Vi fikk ikke tatt noen målinger, sier Kristoffersen.

    Geir Martinsen, som er distriktsleder for Utrykningspolitiet (UP) i Nordland, Troms og Finnmark, sier til Fremover at tips fra publikum stadig vekk fører til at de får stansa farlige sjåfører.

    – Hvis du ser farlige bilister som kjører for fort eller tar risikofylte forbikjøringer: Ring 02800. Da kommer du til nærmest politi.

Torsk spiser torsk 00:26

Neste

Read Entire Article