Oljefondet satser stort på selskap som skryter av sine drap

4 hours ago 5



Alex Karp, sjefen for det amerikanske teknologiselskapet Palantir, uttaler at «når det er nødvendig vil vi skremme, og av og til, drepe våre fiender».  Selskapet inngikk i januar 2024 en strategisk avtale med den israelske hæren for å  «hjelpe landet i deres krigføring». I løpet av fjoråret 15-doblet Oljefondet sine investeringer i Palantir.

Alex Karp (til venstre) er i dag sjef for selskapet Palantir, mens Peter Thiel er største aksjeeier. «Palantir hjelper Israel i verdens første folkemord drevet av kunstig intelligens,» skriver kronikkforfatteren.

Palantir ble opprettet i 2003 med en startkapital på to millioner dollar fra CIAs oppstartselskap In-Q-Tel. Blant grunnleggerne var Peter Thiel og Alex Karp. Karp er i dag sjef for selskapet, og Thiel er største aksjeeier.

Selskapet selger avansert KI-drevet overvåkingsutstyr som analyserer store datamengder, og viktigste kunder har vært det amerikanske og israelske militære og etterretning. Sjefen for Palantir Alex Karp uttalte i november 2023: «I am proud that we are supporting Israel in every way we can» (jeg er stolt over at vi støtter Israel på enhver måte vi kan).

Det første styremøte utenfor USA  ble holdt i Tel Aviv i januar 2024 mellom Thiel, Karp og israelske forsvarstopper der de undertegnet «a strategic partnership with the Israel Ministry of Defense to «supply Palantir technology to help the country’s war effort» (et strategisk partnerskap med det israelske forsvarsdepartementet for å «levere Palantir-teknologi for å hjelpe landets krigsinnsats»).

Palantirs involvering i krigene i Ukraina og i Palestina har ført aksjekursen i været de siste to årene. I mai 2025 var Palantir Technologies verdsatt til omtrent 280 milliarder dollar i markedsverdi, nesten fem ganger større enn Equinor. Thiel har en formue på 19 milliarder dollar og Karp  10 milliarder dollar, ifølge Forbes.

Foto: Henrik Ihme

Øyvind Andresen

Alex Karp sa i forbindelse med en investorkonferanse 4. februar 2025 følgende: «Palantir is here to disrupt and make the institutions we partner with the very best in the world, and when it’s necessary to scare our enemies and, on occasion, kill them» (Palantir er her for å revolusjonere og gjøre institusjonene vi samarbeider med til de aller beste i verden – og når det er nødvendig, skremme våre fiender og, ved enkelte anledninger, drepe dem).

Hvem er så Palantirs fiender?  Det er det palestinske folket, på Gaza og på Vestbredden. Palantir hjelper Israel i verdens første folkemord drevet av kunstig intelligens. Israel har skapt en digitaldrevet «massemordfabrikk»  der KI-systemer og databasene brukes av den israelske hæren.  Disse KI-verktøyene har generert tusenvis av mål med minimal menneskelig involvering og har muliggjort massedrap på titusener av palestinere, de fleste ubevæpnede sivile. Det er på forhånd samlet inn enorme datamengder over enkeltpersoner. Og Israels definisjon av «terrorist» er svært vid: Blant annet anklager Israel 1200 ansatte i UNRWA for å være involvert i Hamas-angrepet 7. oktober 2023.

Palantir hjelper Israel i verdens første folkemord drevet av kunstig intelligens.

Folket i Gaza er ofre i et storstilt eksperiment for ny type krigføring. Testene blir nøye studert og applaudert av den globale våpenindustrien og høyteknologiselskapene. Denne avhumaniseringa av krigføringa introduserer et nytt paradigme og åpner for uhyggelige konsekvenser for framtidas krigføring.

Hvilke andre venner og fiender har Palantir?

Palantir støtter Trump og hans adminstrasjon. Palantir har bidratt til Elon Musks rasering  av USAs offentlig sektor gjennom det såkalte effektiviseringdepartementet (Doge).  Karp kaller sin gamle venn Musk «den mest kvalifiserte personen i verden».

Palantir har bidratt til Elon Musks rasering  av USAs offentlig sektor gjennom det såkalte effektiviseringdepartementet (Doge).

Palantir spiller en betydelig rolle i USAs deportasjonsapparat gjennom sitt samarbeid med U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE). Selskapet har utviklet og levert programvare som gir ICE avanserte verktøy for å identifisere, spore og organisere den brutale deportasjoner av immigranter. I april 2025 undertegnet ICE en ny kontrakt på 30 millioner dollar med Palantir.

Så hvem er fiender til Palantir? Det er ikke bare det palestinske folket og fattige immigranter i USA som utsettes for utslettelse og/eller for deportasjon til konsentrasjonsleire. Palantirs fiender er i realiteten oss alle, jordas folk, som utsettes for overvåking fra Palantir og andre høyteknologiske selskaper som spionerer på oss og legger grunnlaget for ulike typer represalier og forfølgelse av alle som protesterer mot utviklinga.

Men Palantir har en trofast venn: Oljefondet. Når jeg stiller spørsmål til Oljefondets etikkråd om hvordan de kan 15-doble investeringene i Palantir i 2024 samtidig som Storebrand trekker seg ut, får jeg følgende svar: «Etikkrådet kommenterer normalt ikke sin vurdering av enkeltselskaper utover de som er utelukket fra fondet».

Partiet Fred og Rettferdighet (FOR) krever at Oljefondet trekker sine investeringer i selskaper som opprettholder okkupasjon og folkemord i Palestina.

Read Entire Article