Freeskikjører Eileen Gu (22) var verdens fjerde best betalte kvinnelige idrettsutøver i fjor.
Camilla Vesteng, VG
Publisert: 09.02.2026 12:04
Hun har litt av en historie, Eileen Gu, som nå er på plass i Livigno for å forsvare flere OL-gull fra Beijing for fire år siden.
Hvor skal man begynne historien om 22-åringen som tjente nesten en kvart milliard i fjor? Det er litt å ta tak i.
Hun har bodd i USA hele livet og studerer ved Stanford, et av de mest prestisjefylte universitetene i USA. Hun konkurrerer for Kina. Gu har vært modell for undertøysgiganten Victoria’s Secret og Louis Vuitton. Hun har prydet forsiden av Vogue flere ganger.
22-åringen bor sammen med mamma Yan Gu, som kom som innvandrer til USA fra Kina med en imponerende utdannelse på 1980-tallet, i San Francisco. 22-åringen rømmer til Scharnitz i Østerrike når hun vil være i fred.
Hun har vært fast inventar på en av verdens mest berømte fester, The Met Gala i New York, de siste årene. Og poserer med erfaring på løperen.
Hun er blitt portrettert i stormagasinet TIME foran OL i Italia.
Mandag kjører 22-åringen for OL-gull nummer tre i karrieren.
Gu kom til Italia med to verdenscupseire i slopestyle og en i halfpipe denne sesongen - og ekstrem stjernestatus. Men i kvalifiseringen i den heftige løypen i Livigno gikk det galt i første runde lørdag.
Hun falt.
OL-publikummet var rystet.
Mamma Yan Gu, som har oppdratt datteren alene, var ikke nådig.
– Våkn opp og ta deg sammen, sa Yan Gu og ga datteren litt frukt skrev South China Morning Post etter kvalifiseringen lørdag.
– Jeg gikk gjennom flere sorgfaser med en gang. Det var forvirring, kanskje dyp fortvilelse, kanskje en form for svik, sa Gu, meldte ESPN.
I andre forsøk satt det, Gu ble nummer to i kvalifiseringen og finaleklar.
Det var stinn brakke med journalister i pressesonen under blå, solfylt vinterhimmel i Livigno.
– Jeg gikk dypt inn i meg selv og fant flyttilstanden min. Jeg sa til meg selv at jeg har jobbet så latterlig hardt. Det er ikke det at jeg elsker å stå på ski, jeg er besatt av det, og jeg har levd og åndet for dette, sa Gu til pressen.
Foran OL i Beijing i 2022 tok Gu et valg som skulle bli et økonomisk monstermaskineri.
Har du hørt om Eileen Gu?
Ja! Knallgod freeskikjører!
Ja, mest på grunn av alt oppstyret rundt hennes deltakelse for Kina.
Tja, ringer kanskje en bjelle.
Nei, aldri hørt om før.
Gu har amerikansk far og etter å ha konkurrert for USA i verdenscupen i 2018/2019-sesongen, med to pallplasser, bestemte hun seg. Hun ville konkurrere for Kina, og være et forbilde for unge utøvere i morens hjemland.
Presidenten i det amerikanske skiforbundet, Tiger Shaw, hadde møter med henne og tilbød det han mente var det beste sportslige tilbudet, men nei, hun hadde bestemt seg, skriver Yahoo Sports før årets OL.
Det ble bråk. Avisen The Washington Post kalte det forræderi. Tidligere amerikansk ambassadør til FN, Nikki Haley, sa Gu dermed støttet brudd på menneskerettigheter.
Kina forbyr dobbelt statsborgerskap, men det spekuleres i om landet har gjort et unntak fra regelen for Gu.
– Når jeg er i Kina er jeg kinesisk, når jeg er i USA er jeg amerikansk, svarer Gu hver gang hun blir konfrontert med statsborgerskap.
For Gu sto på sitt og byttet land som 15-åring. Inn mot OL på hjemmebane i Kina inngikk hun mer enn 20 sponsorater, med alt fra smykkegiganten Tiffany og Louis Vuitton til kinesiske Bank of China, China Mobile og Luckin Coffee.
I fjor inngikk hun en avtale med den kinesiske elektrogiganten TCL. På Instagram har hun 2,1 millioner følgere, mens hun skal ha over 20 millioner følgere på sosiale medier i Kina.
Eileen Gu hadde i følge Forbes 223 millioner kroner i inntekt i fjor, samme magasin skriver at bare tre kvinnelige utøvere tjente mer enn freeskikjøreren, alle tennisspillere.
- Coco Gauff (USA) er på topp, med 319 millioner kroner.
- Aryna Sabalenka (Belarus) er nummer to, med 290 millioner kroner.
- Iga Swiatek (Polen) er nummer tre, med 243 millioner kroner.
Coco Gauff
Verdens best betalte kvinnelige utøver i 2025
Men bare Coco Gauff har høyere markedsverdi. De tre tennisspillerne dro inn fra 77 til 145 millioner kroner i premiepenger, mens Gu tjente 967.000 kroner i premiepenger.
I følge Forbes tilhører de 17 kvinnelige utøverne som tjente mest i verden i fjor golf og basket i tillegg til tennis - og freeskikjører Gu.
Hun har 20 verdenscupseire på 30 starter, de fleste i halfpipe.
Snøbrettlegende Shaun White tok OL-gull i halfpipe i 2006, 2010 og 2018. Han beskriver Gu som en utøver som skiller seg ut.
– Hun er den ene i en generasjon som har hele pakken, sier White.
– Jeg er en fulltidsstudent som er veldig atletisk. Jeg kan ha en samtale med en fysiker og stå på mitt, og jeg kan også gå på catwalken dagen etter. Jeg mener det er revolusjonerende, spesielt for en ung person, sa Gu til TIME i februar.
Finalen i freeski slopestyle for kvinner er mandag. Finale i Big Air er mandag 16. februar, mens halfpipe er fredag 20. februar.
PS! Birk Ruud vant kvalifiseringen for herrene i slopetyle foran Tormod Frostad. Også Sebastian Schjerve er klar for finalen, som er tirsdag ettermiddag for herrene.

3 days ago
9




English (US)