Nye beregninger viser at E18-broene forbi Sandvika i Bærum er i så dårlig stand at de må rives. Dette kan bety at et tunnelalternativ kan bli mer aktuelt.
Publisert: 09.02.2026 19:58
Det skriver Budstikka og Teknisk Ukeblad.
Nye beregninger fra Statens vegvesen viser at det kan koste 14 milliarder kroner å rive og bygge broer forbi Sandvika.
Kostnadsberegningene for å rive og bygge bro gjør at en tunnel under Sandvika fremstår som et langt mer samfunnsøkonomisk rasjonelt valg, ifølge Statens vegvesen.
– Her er det ikke snakk om vedlikehold eller oppgradering. Broene må rives og bygges helt på nytt, sier Tom Hedalen, prosjektsjef for E18-utbyggingen i Statens vegvesen.
Skal broene rives og bygges opp igjen, vil det føre til en masse trafikale ulemper for naboer, Sandvika og trafikkavviklingen, sier han.
– Vi hadde vært nødt til å bygge en midlertidig bro i Oslofjorden. Det vil være veldig mange ulemper rundt det, sier Hedalen.
Bærum-ordfører Lisbeth Hammer Krog (H) er fornøyd med at tunnelalternativet nå ser ut til å få en ny aktualitet.
– Dette er fantastiske nyheter og et tydelig gjennombrudd for ny E18 gjennom Bærum, sier Krog.
Nyheten kommer samtidig som det pågår reparasjonsarbeid på de aktuelle broene, noe som har ført til at de har vært delvis stengt for trafikk de siste helgene.

3 days ago
3





English (US)