På vei tilbake fra et oppdrag fikk ambulansefører Espen seg et sjokk ved dieselpumpen.
Mat, strøm og drivstoff – det meste har blitt dyrere. Men enkelte prisskilt får fortsatt pulsen til å stige.
For i Hammerfest onsdag dukket det opp et skilt som var egnet til å få selv de mest hardføre finnmarkingene til å sette kaffen i halsen.
Dieselprisen på pumpeskiltet lyste mot dem – 99,99 kroner per liter.
– Vi hadde vært ute på oppdrag med ambulansen, og på vei tilbake bestemte vi oss for å fylle diesel, forteller Espen Giæver Antonsen til VG onsdag kveld.
Antonsen har jobbet som ambulansearbeider ved Finnmarkssykehuset i 13 år, og sier han aldri har opplevd noe lignende.
– Vi kom kjørende i motsatt retning og la derfor ikke merke til prisen med én gang. Men da vi skulle til å begynne å fylle, fikk vi hakeslepp – pumpeprisen viste 99,99 kroner per liter!
Ambulanseføreren forteller at de først ble usikre på om de faktisk turte å fylle.
– Alt har jo blitt dyrere i det siste, men så dyrt kunne det da ikke være, sier Antonsen spørrende.
Da de startet fyllingen av ambulansen, viste pumpen heldigvis riktig pris: 19,89 kroner per liter.
– En ambulanse bruker mye diesel, og drivstoffprisene har variert mye i det siste. Hadde prisen virkelig vært nesten 100 kroner literen, måtte vi ha byttet til elbil – for så god økonomi har ikke Helse Nord!
Antonsen gjør det klart at de raskt skjønte at det måtte være feil.
– Men det ga oss et skikkelig sjokk, ja, for det kan ikke stemme, sier Antonsen med en lattermild stemme i telefonrøret.
Du ser diesel til 99,99 kroner literen på pumpeskiltet. Hva gjør du?aFyller som en helt. Diesel må man ha!bSjekker brilleglassene – må ha sett feil.cSnur bilen og vurderer elsykkel.dRinger mamma. Dette takler jeg ikke alene.Da VG ringte Circle K Hammerfest i Fuglenesveien, var bensinstasjonen ikke klar over feilen, men bekreftet at prisen som sto på skiltet, ikke var korrekt.
Leder for lojalitet og kommunikasjon i Circle K, Kjetil Foyn svarer på vegne av de ansatte:
– Slike feil skjer veldig sjeldent. I de tilfeller slike feil forekommer og vi får beskjed fra ansatte eller observante kunder forsøker vi selvsagt å rette dem så fort som mulig, sier Foyn.