Nobeldirektør Kristian Berg Harpviken sier til VG og TV 2 at de ikke kan utelukke at statlige aktører står bak spionasje og lekkasje av kunngjøringen av vinneren av fjorårets Nobels fredspris.
Publisert: 30.01.2026 14:04 | Oppdatert: 30.01.2026 14:16
– Vi har grundig gått gjennom måten vi håndterer dokumentasjon på, men vi har ikke klart å slå fast hva som har skjedd, sier direktør Harpviken til TV 2.
Nobelinstituttet har samarbeidet med både nasjonale og internasjonale aktører, forklarer han. Han vil ikke si om Politiets sikkerhetstjeneste (PST) og Kripos har vært inne.
– Vi har gått opp løypa, og jeg føler meg trygg på at det ikke er snakk om lekkasjer, sier Harpviken til VG.
Bare timer før komitéleder Jørgen Watne Frydnes gikk på talerstolen for å kunngjøre at Maria Corina Machado ble fjorårets mottaker av Nobels fredspris, skjedde det store utslag på de internasjonale odds-sidene. Machado gikk til himmels hos siden Polymarket.
Instituttet sa i etterkant at de stadig utsettes for spionasjeforsøk. Etter snart fire måneders etterforskning vet de foreløpig ikke helt hva som har skjedd, skriver VG.
– Vi har identifisert en del svakheter i vår digitale infrastruktur, og i måten vi håndterer informasjonen på for øvrig, som vi kan gjøre noe med. Men vi har ikke klart å identifisere hvem som sto bak det som skjedde, sier Harpviken til avisen.

2 hours ago
2





English (US)