Akkurat nå
Arsenal måtte se Premier League-troféet gå tapt bare to dager før PSG tidvis fikk leke seg på Emirates i London.
1 av 5Foto: Dylan Martinez / Reuters
– PSG kunne ha vunnet kampen med to eller tre mål. Jeg ble litt skuffet over hvordan Arsenal spilte – og over fansen også. Det var tamt, sier tidligere Manchester United-spiller Wayne Rooney til Amazon Prime.
For fra start leverte gjestene et realt show for sine 2500 tilreisende supportere – et show Arsenal aldri klarte å stoppe.
– Det var som om de hadde slått Real Madrid og trodde de bare skulle spasere rett inn i finalen, fortsetter Rooney og sikter til Arsenals 1–5-triumf mot de helhvite fra Spania.
På forhånd snakket begge managerne om «intensitet». Og det var akkurat det de fikk. Allerede før kampstart kokte det på The Emirates. Med et heltent hjemmepublikum var rammene lagt for en utrolig fotballfest.
Men den ble aldri som Arsenal håpet. Etter bare fire minutter satte gjestene i gang sin egen fest på London-gresset.
– Det har vært en tøff kveld for Arsenal. Jeg er virkelig imponert over PSG. De har kontrollert kampen og stilnet publikum på en veldig god måte, sier tidligere Premier League-toppscorer Alan Shearer på Amazon Prime.
- Som om det var en reprise fra den franske triumfen mot Liverpool i åttendedelsfinalen, satte Ousmane Dembele inn kampens eneste scoring etter å ha kombinert med georgiske Khvicha Kvaratskhelia.
– Kvaratskhelia og Dembélé er de to beste spillerne på banen, sier Clinton Morrison i Sky Sports.
Mot slutten av de første 45 koblet vertene seg mer på. Gabriel Martinelli var nærmest av de 22 på gresset, men italienske Gianluigi Donnarumma stengte igjen nettet. Og i andre omgang fortsatte han med det.
- Den største sjansen kom da Leandro Trossard ble spilt gjennom av Declan Rice. Men da den belgiske vikarspissen feide av gårde en avslutning, strakk Donnarumma seg mesterlig etter den nok en gang, og fikk fingrene på den.
Kun én gang ble Donnarumma overlistet – Mikel Merino headet ballen i mål, men det semiautomatiske offside-verktøyet viste spanjolen i offside like før.
– Det var en av de beste borteprestasjonene jeg har sett fra et lag i Champions League. PSG var enestående, sier Clinton Morrison i Sky Sports.
Onsdag kommende uke får Martin Ødegaard og Arsenal sjansen til å revansjere kveldens nedtur – men da i Paris. Vinneren møter Barcelona eller Inter til finalen 31. mai.