Når natur, mennesker og kulturer møtes i Kristiansand

4 weeks ago 14



Når jeg tenker på framtiden – for datteren min, for byen min Mykolaiv, for verden – tenker jeg på miljø, fellesskap og samarbeid. Akkurat det får jeg være en del av her i Kristiansand.

Foto: Privat

Jeg heter Kateryna Pushko. Jeg kom hit som flyktning fra Ukraina med min datter. I dag jobber jeg som prosjektleder for det første miljøsamarbeidet mellom en norsk og en ukrainsk kommune. Sammen med Kristiansand kommune og min krigsherjede hjemby Mykolaiv bygger vi broer – ikke bare i ord, men i handling. I juni kommer en delegasjon fra Mykolaiv hit til Kristiansand som en del av Miljøuka 2025. Dette blir ikke bare et offisielt besøk, men en stor, menneskelig og faglig utveksling. Varaordføreren og en fagperson fra kommunen skal møte våre ledere, besøke miljøaktører som Returkraft, Avfall Sør og Bølgen, og delta i aktiviteter med barn og unge. Men Miljøuka er mer enn politikk og fag. Det er også kunst, følelser og engasjement. Jeg får selv være med på flere prosjekter, som insektverkstedet i samarbeid med den ukrainske kunstneren Anastasiia Djachenko. Sammen inviterte vi barn og ungdom til å lage insekter av brukte plastposer og gamle aviser – for å lære og reflektere rundt insektdød og naturens balanse. Insektene ble en del av en fargerik utstilling i Rådhuskvartalet. En annen kunstner fra Ukraina, kunstterapeut Anastasiia Komissarova, ble inspirert av dette og skapte et eget verk av et knust speil hun fant i naturen – et sterkt symbol på gjenbruk, sårbarhet og håp. Og Miljøuka stopper ikke der: På åpningsdagen får vi se en dans fremført av Yuliia Honcharova, profesjonell danser fra Ukraina, sammen med Veronika Konyshkina (Solholmen skole) og Milla Honcharova (Sjøstrand skole). Deres dans handler om natur, framtid og fellesskap – og det rører meg dypt. Miljøuka betyr mye for meg – fordi det handler om mer enn miljø. Det handler om hvem vi er, og hvem vi ønsker å være. Den samler ulike kulturer og perspektiver, og viser at vi alle – uansett bakgrunn – kan bidra til en grønnere, tryggere framtid.

Jeg håper Miljøuka 2025 blir en døråpner for videre samarbeid mellom Kristiansand og Mykolaiv, men også en inspirasjon for alle som tror på kraften i fellesskap, kunnskap og håp.

Read Entire Article