Den profilerte forsvarsadvokaten ble 72 år gammel.
Lørdag 19. april kl. 14:44Kortversjonen
- Den profilerte forsvarsadvokaten Morten Kjensli er død, 72 år gammel.
- Kollegene beskriver ham som en bauta i både bransjen og samfunnet.
- Kjensli var medforsvarer i den kjente Orderud-saken.
Morten Kjensli, en av Norges mest kjente forsvarsadvokater, er død.
Han sovnet stille og fredfullt inn, 72 år gammel, melder Dagbladet.
– Det er med dyp sorg vi har mottatt beskjeden om at vår kjære kollega og venn, Morten Kjensli, har gått bort, sier advokatene Olav Braaten og Sidra Bhatti i advokatfirmaet Rogstad i en felles uttalelse.
Kjensli var en markant skikkelse i norsk rettsvesen og ble i 2001 kåret av Dagbladet til en av landets 15 beste advokater.
– Morten Kjensli har vært en bauta – ikke bare i vårt selskap, men også i bransjen og i samfunnet, fortsetter kollegene.
Gjennom sin karriere representerte Kjensli flere profilerte klienter.
Han var blant annet medforsvarer for Lars Grønnerød i den mye omtalte Orderud-saken, der Grønnerød i 2002 ble dømt til 18 års fengsel for medvirkning til trippeldrapet på Kristian og Marie Orderud, samt deres datter Anne Orderud Paust.
– Han har vært en inspirasjon og en ledestjerne for mange, og hans bidrag vil leve videre i arbeidet vi gjør – og i minnene til alle som har hatt gleden av å kjenne ham, sier kollegene.
Familien er orientert om at dødsfallet omtales i mediene.