Marita (35) begravet i dag: – Hjertene våre er knust

3 hours ago 2



Luciadagen ble hun funnet drept utendørs. Lille julaften tok familie og venner farvel med Marita Løfshus Haugen (35) fra Løkken kirke i Orkland.

 PrivatDREPT: Marita Løfshus Haugen. Foto: Privat
Oppdatert tirsdag 23. desember kl. 13:24
  • Marita Løfshus Haugen (35) ble drept lørdag 13. desember 2025.
  • På lille julaften tok familie og venner farvel i Løkken kirke.
  • Maritas kollega Jørn Andersen (54) er siktet for drapet og sitter varetektsfengslet. han er tidligere dømt for et annet drap.
  • Avdødes familie og lokalsamfunnet er dypt preget av tragedien.

Begravelsen var ikke åpen for mediene, men Maritas nærmeste pårørende har valgt å gi følgende uttalelse til VG:

– Vi i familien er dypt rørt over all omsorg og omtanke vi har fått denne uken som har gått. Hjertene våre er knust og det kommer til å være vondt i lang tid. Men som den gledessprederen Marita var så hadde hun ønsket at vi skal gå videre når tiden er inne. Alltid i våre hjerter.

Uttalelsen er videreformidlet på e-post fra de etterlattes bistandsadvokat Laila Afelad. Familien ber utover dette om ro til å sørge i fred.

ÅSTEDET: Politiet rykket ut til åstedet lørdag 13. desember 2025. Foto: Joakim Halvorsen / NTB

Funnet nær jobb

Lørdag 13. desember skulle Marita Løfshus Haugen starte på jobb klokken 20 ved Bjørnlihiet pub i tettstedet Løkken Verk i Orkland kommune.

I stedet fikk politiet en oppringing klokken 21.41 fra en som hadde funnet henne død, om lag hundre meter fra arbeidsplassen.

Rundt en time senere ble 35-åringens kollega Jørn Andersen (54) pågrepet og siktet for drapet.

Han er tidligere dømt for drap og vold.

Siktede sitter varetektsfengslet i fire uker med brev- og besøksforbud.

Få dager før drapet hadde Andersen fått beskjed om å holde seg unna Marita. VG er kjent med at han skal ha hatt tilhold ved Bjørnlihiet pub siden i sommer.

Både i 2000 og 2010 fikk han diagnosene dyssosial og emosjonelt ustabil personlighetsforstyrrelse.

 Hedda Kurseth / VGSambygdingene tente lys for Marita på åstedet. Foto: Hedda Kurseth / VG

– Verdig farvel

Prost Dagfinn Thomassen sier til VG at det ble en sterk begravelse.

– Det ble et verdig farvel og en verdig begravelse for Marita. Det var fine minneord fra familien, fra mor, fra kjæreste og søsken. Det ble veldig sterkt. Veldig verdig og veldig gripende.

Han forteller videre at lokalsamfunnet er dypt preget av drapet på Marita. Thomassen viser blant annet til at hun var aktiv som frivillighet.

– Det har vært mørkt i lokalsamfunnet. Dette er jo en fryktelig dag. Da trenger vi hverandres hender og må sende alle gode tanker til familien, sier Thomassen.

Avdødes venner har overfor VG beskrevet avdøde som en sprudlende og fornuftig person som var «sykt omsorgsfull».

– Hun var bare en fantastisk person og mor.

Maritas arbeidsgiver Tom Ketil Krogstad har omtalt henne som «et bedre menneske enn de aller fleste».

Read Entire Article