Måtte betale 15.000 kroner i erstatning til den nå drapssiktede svenske mannen.
En mann som advarte mot Vilma Andersson på Facebook ble dømt for ærekrenkelse og måtte betale erstatning til 26-åringen som nå er siktet for å ha drept og partert en ung kvinne i Rönninge i Sverige natt til 2. juledag i 2025, ifølge den svenske avisen Expressen. som først skrev om saken.
Parteringsdrapet har vakt stor sorg og sinne i Sverige, og en innsamling til den drepte kvinnens familie har så langt fått inn over 2,5 millioner kroner.
Her kan du lese mer om den grusomme drapssiktelsen:
Les også: Vilma Andersson siktet etter parteringsdrap: – Et stort sjokk
Mens den drapssiktede Vilma Andersson sitter i varetekt, kommer det nå frem opplysninger fra en rettssak fra tiden etter at han ble løslatt fra en tidligere dom.
Dette er bakgrunnen:
I 2019 ble Andersson dømt til fengsel i to år og fire måneder for kidnappingsforsøk og besittelse av grove overgrepsbilder av barn.
Da hadde han forsøkt å kidnappe en 10 år gammel jente på Ekerö utenfor Stockholm.
I forbindelse med kidnappingssaken ble det avslørt at PC-en hans inneholdt titusenvis av filmer og bilder av grove overgrep av barn og en mengde bilder av døde og nakne kvinnekropper.
Ble gjenkjent
I 2021 ble han løslatt fra fengsel, men da han flyttet tilbake til samme område, skal beboere på Ekerö ha blitt redde, ifølge Expressen som skriver at pamfletter med Andersons bilde og teksten «Dømt pedofil – fantaserer om mord og å kidnappe barn» ble delt ut i postkasser.
Opplysningene i Anderssons sak var unntatt offentlighet da han ble løslatt fra fengselet i 2021. Ingen kunne spore ham opp gjennom offentlige registre eller søkemotorer.
Men folk på Ekerö skal ha gjenkjent ham da han kom tilbake i 2021.
Expressen skriver at en far tok bilde av pamfletten og la den ut i en lukket Facebook-gruppe med 200 medlemmer.
– Vet ikke hvem som står bak dette, men bra jobbet! Lå i postkassen min!, skrev faren i kommentarfeltet, ifølge Expressen.
Det han ikke visste var at Andersson selv var medlem av gruppen, under falskt navn. Andersson så innlegget, fotograferte det og politianmeldte mannen.
– Ydmykelse og skam
I 2023 ble faren dømt av Solna tingrett og måtte betale 15 000 kroner i erstatning til Andersson.
Andersson hadde krevd 50 000 kroner i erstatning.
– De kommentarene som finnes på pamfletten kan ikke oppfattes på annen måte enn som egnet til å peke ut og miskreditere fornærmede, skrev retten ifølge Expressen.
– Erstatningen skal kompensere følelser som handlingen har fremkalt, som frykt, ydmykelse, skam og lignende, skrev Solna tingrett.
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

1 day ago
4








.jpg)





English (US)