-
Kyststien i Bodø tildelt pris: – Stien gjør opplevelsen av havet tilgjengelig for alle
Den nye kyststien i Bodø har fått prisen «Døråpneren» for å gjøre naturen tilgjengelig for alle, skriver Nordland fylkeskommune.
– 2025 er Friluftslivets år, og vi ønsker å løfte fram aktører som gjør en ekstra innsats for inkludering og tilgjengelighet, sa Jim Simonsen Jenssen (H) fra Rådet for personer med funksjonsnedsettelse i Nordland under utdelingen i Mo i Rana.
Prisen består av et kunstverk, diplom og 50.000 kroner. Den ble mottatt av Gudrun Hagen, prosjektleder i Bodø kommune.
Kyststien er 6,5 kilometer lang og går fra Jektefartsmuseet ved Bodøsjøen til Bjørnhollo ved Mørkvedbukta. Den er universelt utformet med sitteplasser, jevne stigninger, ledelinjer og fast dekke. Langs stien finnes handikaptoaletter og servicepunkter med universell adkomst, knyttet til boligområder.
«Døråpneren» deles ut hvert år av Rådet for personer med funksjonsnedsettelse i Nordland. Målet er å hedre aktører som bidrar til økt tilgjengelighet og inspirere til mer universell utforming i samfunnet.
Foto: Trond-Erlend Willassen -
Drakk øl mens han kjørte over Bjørnfjell
En 39 år gammel svensk mann er dømt til 26 dagers ubetinget fengsel i Midtre Hålogaland tingrett etter en hendelse på E10 over Bjørnfjell i Narvik i oktober 2024.
Mannen drakk øl bak rattet og hadde en promille på 1,64 da han mistet kontrollen og varebilen han kjørte endte på taket, skriver Fremover.
I retten erkjente han straffskyld. Retten mener også at han ikke var tilstrekkelig oppmerksom og heller ikke tilpasset farten til de glatte forholdene.
I tillegg må han betale en bot på 43.500 kroner, mister førerretten i Norge i to år og to måneder, og skal dekke saksomkostninger på 4.000 kroner.
Foto: Henrik Einangshaug / NRK -
Motorsyklist godtok ikke forelegg – må møte i retten
En kvinne i 50-årene fra Rana må i desember møte i Helgeland tingrett etter en ulykke som fant sted på E6 i Saltdal i august.
Kvinnen kjørte motorsykkel, og da kjøretøyet foran bremset opp, klarte ikke hun å redusere farten tidsnok. Det førte til at motorsykkelen veltet på den våte asfalten og kolliderte med motorsykkelen som kjørte foran.
Påtalemyndigheten mente at kvinnen ikke var aktsom nok, og at det kunne bevises utover enhver rimelig tvil. Derfor mente de at saken burde avgjøres med et forelegg, skriver Avisa Nordland.
Kvinnen ble ilagt et forelegg på 12.000 kroner og mistet førerretten i fire måneder. Hun vedtok ikke forelegget, og må derfor møte i tingretten der boten nå er økt til 14.500 kroner.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Stanset etter mistanke om ruspåvirket kjøring
Politiet stanset i natt en sjåfør på Stokmarknes etter at det ble observert vinglete og farlig kjøring.
– Sjåføren mistenktes for å være beruset, og blir fremstilt for blodprøvetaking, opplyser Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt.
Sjåførens førerkort ble beslaglagt og politiet oppretter sak på forholdet.
-
Politiet stanset bil med bruksforbud
En sjåfør ble like før midnatt stanset av politiet på E6 ved Vollan i Vefsn grunnet bruksforbud på kjøretøyet. Bilen ble avregistrert og politiet oppretter anmeldelse på forholdet.
-
Tre personer involvert i trafikkulykke på Leknes
Nødetatene rykker ut til en trafikkulykke på Leknes i Vestvågøy. Tre personer er involvert, opplyser politiet.
– Ulykken fremstår ikke som alvorlig. Alle tre er ute av kjøretøyet, melder operasjonsleder Thomas Jarnæs Coe.
-
Vil spare 7 mill. på tannklinikk-kutt: – En fryktelig dårlig idé
Under fylkestinget i Mo i Rana mandag la fylkesrådet frem forslaget om å legge ned flere tannklinikker i Nordland.
Det er tannklinikkene i Ballangen, Bindal, Bogen, Drag, Inndyr, Konsvikosen og Tjongsfjord som står i fare for å bli lagt ned.
Fylkesrådet håper å spare 7 millioner kroner på forslaget.
– Det er en fryktelig dårlig idé. Vi har nesten 900 som ivaretas av klinikken i Ballangen, som blir nødt å pendle to timer ekstra for å komme seg til tannlegen, sier nestleder i Narvik Senterparti, Anders Nymo.
Forslaget får heller ikke støtte fra ordførerne i Lurøy, Rødøy eller Bindal.
– Du flytter ansvaret over på brukerne, kommunene og ledsagerne, samtidig som tidsbruken blir voldsomt stort i noen tilfeller, sier Lurøy-ordfører Håkon Lund (H).
Fylkesråd for utbygging og eiendom, Lise Henriette Rånes (H), mener på sin side at det med gjøres noe med de «urovekkende lange» ventelistene ved tannhelstetjenesten i Nordland.
– Det er en alvorlig konsekvens som går ut over alle innbyggerne våre. Vi er nødt til å omstille den offentlige tannhelsetjenesten til å klare å levere gode og trygge tjenester, sier Rånes.
Foto: Frida Elise Brembo / NRK -
Reverserer sykepleiekutt i distriktene
I forslaget til statsbudsjettet i oktober ville Kunnskapsdepartementet flytte 155 studieplasser til sykepleierstudiene i Oslo.
100 av disse kunne bli tatt fra UiT i Tromsø og Nord universitet i Bodø.
Men i budsjettforliket i Stortinget mellom Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Rødt reverseres kuttet i studieplasser i sykepleie ved Høgskolen i Molde, UiT Norges arktiske universitet og Nord universitet.
Det skriver Khrono.
De tre partiene er blitt enige om å tilbakeføre 20 millioner, som disse tre til sammen fikk i kutt i Arbeiderpartiets forslag til statsbudsjett for 2026.
Foto: Elise Angermo Fossland -
Narvik gikk på stortap mot Vålerenga
Narvik hockey fikk bank av storlaget Vålerenga i Jordal Amfi mandag kveld. Etter tre perioder var resulatetet 8-0 til hjemmelaget fra Oslo øst.
Det ble 5-0 allerede i første periode takket være scoringer av Stian Kaltrud Nystuen, Pontus Finstad (2), Blake McLaughlin og Mathis Olimb.
Narvik hadde lite å stille opp med og endte på 14 skudd totalt i kampen.
Elias Stenman, som ble leid inn fra Grüner rett før kampen, økte til 6-0 med sitt første VIF-mål tidlig i tredje periode. Oskar Matushkin la på til 7-0, mens Olimb også rakk å bli tomålsscorer før kampen var over.
Narvik er fortsatt på femteplass med 31 poeng i EHL etter mandagens kamp. Det er hele ti poeng opp til Stavanger Oilers på fjerdeplass. Vålerenga holder stand som nummer to.
(NTB/NRK)
Foto: Frida Elise Brembo / NRK -
Rana kommune kåret til årets miljøkommune i Nordland
Ungdommens fylkesråd har kåret Rana til årets miljøkommune i Nordland.
I en pressemelding fra Nordland fylkeskommune skriver de at prisen deles ut til en kommune som har utmerket seg med modige klimatiltak og reelle utslippskutt.
– I dag løfter vi frem en kommune som har gjort en imponerende innsats for klima og miljø – ikke bare gjennom planer og strategier, men gjennom mennesker, samarbeid, ekte engasjement og ikke minst: gjennom ungdom, sa Elle Frivåg i Ungdommens fylkesråd.
– Rana kommune viser at klimaarbeid fungerer best når det skjer i fellesskap. Når ungdom, skoler og lokalsamfunnet drar i samme retning, skaper det varige endringer, sier Arne Ivar Mikalsen (V), fylkesråd for samfunn, kultur og miljø.
Prisen består av 100 000 kroner til mye klimatiltak, og er et spleiselag mellom ungdommens fylkesråd og fylkesråden for samfunn, kultur, og miljø Arne Ivar Mikalsen.
Foto: NRK -
Patrick Berg kåret til årets spiller i Eliteserien
Bodø/Glimts midtbanestjerne Patrick Berg (28) er kåret til årets spiller i Eliteserien av TV 2 og Norsk Toppfotball.
Det kommer fram i en kavalkade kalt «Sesongens beste» som TV 2 publiserte mandag kveld.
Det skjer dagen etter at Berg og Bodø/Glimt tok sølvmedaljen i Eliteserien bak Viking.
Bodøværingen vant prisen foran flere Viking-stjerner som Zlatko Tripic, Joe Bell, og Henrik Falchener. Lagkamerat Odin Bjørtuft var også nominert.
Begrunnelsen ble lest opp av far og tidligere Glimt-helt Ørjan Berg.
(NTB/NRK)
-
En person omkom etter togpåkjørsel i Bodø
En person ble påkjørt av et tog og omkom i Bodø mandag ettermiddag.
Operasjonsleder Kai Eriksen omtaler påkjørselen som en tragisk hendelse.
Nødetatene har jobbet på stedet i løpet av ettermiddagen, men er ferdige mandag kveld.
De pårørende er varslet, opplyser politiet.
Foto: Ine-Sofie Bruhaug / NRK -
Magnar Skreslett får årets kulturpris
Hvert år deler Nordland fylkeskommune ut en kulturpris. Kulturprisen for 2025 får hemnesværingen Magnar Skreslett.
Magnar Skreslett var med å stifte Hemnes Jazzforum i 1993, og har siden vært en kontinuerlig motor bak hundrevis av konserter og mer en 30 Hemnesjazz-festivaler.
I en pressemelding beskriver fylkeskommunen Skreslett for en bauta i kulturlivet på Helgeland og en uvurderlig drivkraft for musikk- og kulturformidling i hele fylket.
– Vi står i en stor takknemlighetsgjeld til Magnar. Hans innsats har styrket kulturlivet i Hemnes og skapt ringvirkninger i hele Nordland. Det er en stor glede å tildele ham årets kulturpris, sa fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen (V) da han delte ut prisen.
Skreslett beskrives i nominasjonen som beskjeden, inkluderende og utrettelig. Resultatene av arbeidet hans har vært både synlige og svært hørbare i over 30 år.
Vinneren mottar 50 000 kroner, samt et originalt kunstverk.
Foto: Frank Nygård / NRK -
Tirsdag starter med snøfokk: – Veier kan bli stengt
Fra natt til tirsdag til tirsdag ettermiddag ventes kraftig snøfokk i fjellet på Indre strøk på Helgeland med Saltfjellet i forbindelse med snøvær og østlig kuling. Åpne områder i lavlandet kan også være utsatt.
Snøfokk gir stedvis redusert sikt og snø som pakker seg i veibanen. Veier kan bli stengt og kolonnekjøring kan bli innført på kort varsel.
– Bruk riktige dekk og kjør etter forholdene. Beregn ekstra tid til transport og kjøring. Følg råd og sjekk status fra transportaktører, lyder oppfordringen fra Yr.
Foto: YR -
Lanserer digitalt brøytekart i Bodø
Fra i dag kan innbyggerne i Bodø følge med på hvor brøytemannskapet har vært eller er på vei.
Nå får folk innsyn i brøyterodene gjennom et digitalt brøytekart. Det skriver Bodø kommune i en pressemelding.
Kartet viser hvor brøytemannskapet har kjørt eller befinner seg, med en forsinkelse på mellom 15 og 30 minutter.
Kommunen håper dette vil gi folk bedre innsikt i når deres område blir brøytet.
– Dette kan bidra til både forståelse, trygghet og bedre planlegging i vinterhalvåret, sier Bjørn-Inge Ingvaldsen, leder for Byteknikk i Bodø kommune.
Løsningen gjennomføres først som en prøveordning i to måneder, opplyser kommunen.
Foto: Bodø kommune -
Slik var novemberværet i nord
Landet som helhet endte på 0,2 °C over normalen. Mildt i Sør-Norge, hvor enkelte steder målte 2–2,5 °C over normalen. Varmest var det på Lysebotn i Rogaland den 7. november. Der ble det målt 17,2 °C, noe som er over gjennomsnittet på 16,6 °C.
I Nord-Norge var det kjøligere. Både Nordland og Finnmark lå på 2,5–3 °C under normalen. Kaldest var det i Kautokeino og Karasjok, med −33,3 °C den 23. og 25. november. Dette er den laveste novembertemperaturen målt på Finnmarksvidda siden 2021.
Totalt har meteorologene registrert ti prosent mer nedbør enn normalt, men med store regionale forskjeller. I Nord-Norge var det våtere enn vanlig på kysten, ellers normalt. I Sør-Norge kom det normale nedbørmengder, men nord for Dovre var det våtere enn normalt. Våteste var det på Eimhjellen i Gloppen med 83,4 mm den 29. november.
Snøforholdene varierte veldig. I Trøndelag og Nord-Norge var det mer snø enn normalt. I Sør-Norge var det lite snø i fjellet, men mer variert i lavlandet. (NTB)
Foto: Bjørnar Hansen -
Ferdig som trener i Glimt: – Trenger noe nytt inn
Stian Theting skal ikke fortsette som trener for Bodø/Glimt damelag.
Det skriver Avisa Nordland.
Sammen med Cato Hansen har Theting den siste sesongen vært trener for laget.
Det er sportslig administrativ leder for Bodø/Glimt kvinner, Tarald Laugsand, som bekrefter at Theting er ferdig.
– Han er på utgående kontrakt. Vi har evaluert og sett på hva vi trenger inn, og så føler vi at vi trenger noe nytt inn i teamet neste år, sier Laugsand.
– Stian har gjort en veldig god jobb over flere år hos oss, både som akademisjef og som trener rundt damelaget. Det har vært bra. Samtidig ser vi at vi ønsker å se på hvordan teamet ser ut til neste år, og da blir det noe nytt der.
Foto: Bodø/Glimt -
Pipebrann i Narvik
Nødetatene har rykket i Narvik etter melding om en pipebrann.
Situasjonen skal være udramatisk og det er ikke meldt om noen personskader.
-
Årsak til E.coli i drikkevannet finnet – bør fortsatt kokes
Fredag opplyste Henningsvær vassverk at det var påvist E.coli i drikkevannet i Henningsvær.
Alle husholdninger og virksomheter i området fikk beskjed om at de måtte koke alt vann som skulle drikkes eller brukes til matlaging, i minst 1 minutt.
Nå melder Henningsvær vassverk at nye prøver viser at det ikke lenger er påvist E.coli i drikkevannet i Henningsvær.
Til Lofotposten skriver vassverket at vannet nå vurderes som trygt.
– Årsaken til hendelsen var hovedsakelig store mengder nedbør i en kort periode, som påvirket vannkilden. Det har også nylig vært utført planlagt vedlikehold ved renseanlegget, noe som kan ha hatt en viss påvirkning på vannsystemet i perioden.
Inntil det offisielle varselet fjernes anbefaler vassverket at vannet fortsatt kokes.
Foto: Mika Leppänen / University of Jyväskylä -
Kyststien i Bodø fikk pris for tilrettelegging
Den nye kyststien i Bodø er tildelt prisen «Døråpneren» for sitt arbeid med å gjøre naturen tilgjengelig for alle.
Prisen, som består av et kunstverk, diplom og 50.000 kroner, ble overrakt til prosjektleder Gudrun Hagen fra Bodø kommune under en seremoni i Mo i Rana.
– Friluftsliv er en viktig del av vår kultur og identitet. Det handler ikke alltid om de lange turene, men om å ha tilgang til naturen i nærmiljøet. Ingen skal stenges ute på grunn av funksjonsnedsettelser, sa Jim Simonsen Jenssen fra Rådet for personer med funksjonsnedsettelse i Nordland.
Kyststien strekker seg 6,5 kilometer og er universelt utformet med jevne stigninger, sitteplasser, ledelinjer og fast dekke. Langs stien finnes også handikaptoaletter og servicepunkter.
Prisen «Døråpneren» deles ut årlig for å hedre aktører som fremmer tilgjengelighet og inspirerer til mer universell utforming i samfunnet.
Foto: Preben Hunstad / Bodø kommune
Spilles av
Kontraster før gullkampen
Neste





























English (US)