Kunne vært nyttig for Bernander å snakke med ansatte

1 month ago 33


SmartNSM - Automatic
Business.no+



Jeg viser til artikkelen om Pia og BPA-ordningen publisert 1. mai på Fvn.no. Dessverre er dette ikke sjokkerende lesning – det gjenspeiler et mønster vi har sett i velferds-Norge over lang tid.

Pia Hasund Vareberg har kjempet i flere år for å få flere timer med BPA. Her sammen med foreldrene, Line og Tore. Insnenderen mener det står dårlig til flere steder i kommunen. Foto: Kjartan Bjelland

I artikkelen uttaler ordfører Bernander at BPA er en lovfestet rettighet, og at økonomi ikke skal være et hensyn ved tildeling av ordningen. Dette står i sterk kontrast til uttalelsene fra enhetsleder for forvaltning og koordinering, Breistein, som peker på at midlene er begrensede, og at det kan bli enda strammere fremover. (Les: Det vil ikke bli bedre for dem som søker og faktisk trenger ordningen.)

– Jeg er lei av bullshit

Tilbake til Bernanders uttalelser: Er du egentlig klar over hvordan din egen kommune driftes? Ledere på flere nivå har i lang tid vist stor kreativitet i sin «ledelse» – alt for å holde budsjettet i balanse. For det er dét som teller i Kommune-Norge: grønne eller røde tall. Ikke kvalitet i tjenestene, ikke juridisk eller etisk standard, og heller ikke ivaretakelse av brukere og ansatte. Budsjett og regnskap er målestokken for en leder.

Det kunne vært nyttig for deg, Bernander, å ta noen runder ute i kommunen og snakke med ansatte. De kunne delt mange historier om tilstandene og kvaliteten på tjenestene – historier som sjelden eller aldri kommer frem i offentligheten.

Det er interessant hvordan økonomi «ikke skal være et hensyn» når det gjelder BPA, samtidig som det er det eneste argumentet bak de omfattende kuttene innen helse og mestring, og i oppvekstsektoren. Men økonomien er tydeligvis ingen hindring når det gjelder kultur og idrett – for det «skaper så mye», sies det. Som om ikke forebygging i helse og utdanning kunne skapt innsparing i hundremillionersklassen over tid?

Det blir uansett spennende å se om du holder ord. For dersom økonomi virkelig ikke skal være et hensyn, bør du instruere kommunens ansatte – særlig lederne – om å prioritere gode tjenester, selv om det betyr røde tall. Så får du og dine finne ut hvor pengene skal komme fra i etterkant.

Så får vi se hvor dere skal kutte i neste runde. Jeg antar det blir innen lovpålagte oppgaver, mens finkulturen og annet som ikke er lovpålagt får bestå, og sannsynligvis får økt sine tilskudd.

Read Entire Article