USAs helseminister grep personlig inn for å endre vitenskapelig veiledning, skriver The New York Times..
Helseminister Robert F. Kennedy Jr. har egenhendig instruert amerikanske helsemyndigheter om å endre sin langvarige posisjon om at vaksiner ikke forårsaker autisme.
I et intervju med The New York Times bekreftet Kennedy at han beordret Centers for Disease Control and Prevention (CDC) til å forlate påstanden om at vaksiner ikke forårsaker autisme.
CDC tilsvarer Folkehelseinstituttet i Norge.
CDC-nettsiden sier nå at påstanden om at vaksiner ikke forårsaker autisme ikke er «evidensbasert».
Les også: Trump fraråder gravide å bruke paracetamol: – Bekymret
aKennedy er helt på tur og en katastrofe for USA. Han burde aldri vært helseminister.bJeg støtter ham. Synes han er flink.cUsikker. Har lite kjennskap til amerikansk politikk.
Det er godt kjent at helseministeren er vaksinemotstander. Han gikk til valg på at han skulle «Make America Healthy Again» hvis han fikk vervet.
Les også: Navnet hjelper ikke lenger
Kennedy erkjente at store epidemiologiske studier av meslinger-, kusma- og røde hunder-vaksinen ikke har funnet noen sammenheng med autisme.
Han viste også til studier av det kvikksølvbaserte konserveringsmiddelet thimerosal som heller ikke viste noen sammenheng.
Men han pekte på hull i vaksineforskningen. I intervjuet uttrykket Kennedy at han beordret endringen delvis fordi høykvalitetsstudier ikke er gjennomført for å undersøke en mulig sammenheng mellom autisme og andre vaksiner gitt i det første leveåret.
– Hele greia om at «vaksiner har blitt testet og det er gjort en bestemmelse», er bare løgn, sa Kennedy til NY Times.
– Frasen «Vaksiner forårsaker ikke autisme» støttes ikke av vitenskapen, tilføyde han.
Det er svært uvanlig at en helseminister personlig beordrer endringer i vitenskapelig veiledning, ifølge tidligere CDC-tjenestemenn.
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

2 hours ago
1












English (US)