Kongressmedlemmer må være «som alle andre» på ubestemt tid, ifølge Delta Airlines.
På søndag kom USAs president med sine første trusler. Mandag viste han at han mente alvor.
Den siste måneden har flyplasspersonell enten blitt permittert eller sluttet i jobbene sine, etter å ha jobbet uten lønn i flere uker.
Det har skapt enorme køer og lang ventetid på amerikanske flyplasser. Ved enkelte flyplasser bes passasjerer om å komme fire timer før avgang.
Trump truet med å sette inn agenter fra USAs innvandrings- og tollmyndighet (Ice) i sikkerhetskontrollen for å dempe på trykket, og ikke minst for å legge press på demokratene.
Bakgrunnen er den delvise nedstengningen i USA. Den har vart i over en måned.
Nå får politikerne smake på sin egen medisin.
Slutt på dette
Delta Airlines sier de vil kutte ut sine spesialtjenester for medlemmer av Kongressen.
Flyselskapet sier at dette kun vil være midlertidig, og påpeker at deres ansatte står overfor et enormt press på jobb.
Nå er det slutt på en rekke goder som kongressmedlemmer har kunnet godte seg med, som flyplasseskorte og premium kundeservice.
Det eneste tilbudet som står igjen, er tilgang til den litt kortere køen for å sjekke inn bagasjen.
I sikkerhetskontrollen er slutt på «Fast Track» ved enkelte flyplasser. Det kan bli surt, ettersom det først og fremst er i denne køen at de lange ventetidene har oppstått.
Flyselskapet Delta Airlines sier i en uttalelse til ABC News at medlemmer av Kongressen nå må bli behandlet som alle andre passasjerer.
Det er ikke kjent om andre store amerikanske flyselskaper, som American Airlines og United Airlines, kommer til å følge etter.
Southwest Airlines sier til ABC News at de for øyeblikket ikke har innført endringer, men at de ber Kongressen komme til enighet.
Blankt avvist
Demokratene i Senatet sa tirsdag at de vil fortsette å legge press på republikanerne for å få en reform av innvandrings- og tollmyndigheten (Ice).
Hvis ikke blir det ingen gjenåpning, advarer de.
– Vi må holde tilbake Ice og stoppe volden, sier den demokratiske senatoren Chuck Chumer, ifølge CBS.
Tirsdag så det tilsynelatende ut som man sto overfor et gjennombrudd i forhandlingene.
Republikanerne i Senatet sa at de hadde sendt et tilbud til demokratene, noe senator Katie Britt sa kunne føre frem til en løsning.
Men demokratene avviste dette blankt, og gjentok sine krav om reformer av Ice.
Det har vært massive demonstrasjoner i USA etter to dødelige skyteepisoder utført av føderale agenter i Minneapolis i januar.
Chumer sier at republikanernes tilbud ikke inneholder noen reformer. Han legger til at forhandlingene pågår og at de vil legge frem et nytt forslag på bordet.
– Og jeg kan forsikre dere om at dette forslaget inneholder en rekke reformer, sier Cuhumer.
Betjenter er nå utplassert på 14 flyplasser, blant annet i Atlanta, JFK i New York, Cleveland, Pittsburgh, Phoenix og Fort Myers i Florida.
Passasjerer som skulle reise fra Atlanta Hartsfield-Jackson internasjonale flyplass – den travleste i USA – ble bedt om å komme minst fire timer før avgang mandag.





English (US)